Sosyal Medya

Döviz

“Kur manipülasyonu” gerginliğine neden olan Dolar/Yuan kuru yıl sonuna kadar ne olur?

Bank of America Merrill Lynch stratejisti David Cui son gelişmelerin ardından piyasada kaçınılması gereken üç noktayı hatırlattı. Öncelikle borçluluğu yüksek…

“Kur manipülasyonu” gerginliğine neden olan Dolar/Yuan kuru yıl sonuna kadar ne olur?

Bank of America Merrill Lynch stratejisti David Cui son gelişmelerin ardından piyasada kaçınılması gereken üç noktayı hatırlattı. Öncelikle borçluluğu yüksek Çin şirketlerinin hisselerinden uzak durulması gerektiğini belirten Cui teknoloji şirketlerinin de tehlike altında olduğunu belirtti.

Ticaret gerginliğinin global büyüme üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğini hatırlatarak global büyümenin baskısı altında kalacak her şeye karşı tedbirli olunması gerektiğini dile getirdi.

CNBC’deki röportajında Yuan değerine dair görüşleri sorulan Cui, Çin hükümetinin Yuan’ın %2 değer kaybetmesine ve o şekilde kalmasına izin verebileceğini düşünmediğini belirtti. Ve önümüzdeki bir kaç haftada oldukça baskı altında kalsa da, yıl sonu için Dolar/yuan kuru beklentilerinin 7.3 olduğunu söyledi.

Çin’in Amerika’nın saldırılarına karşılık vermek için bir kaç yolu olduğunu, tarifeleri artırmanın yanı sıra Yuanın değersizleşmesine izin vermenin de bunlardan biri olduğuna değinildi.

Yuanın değer kaybetmesi halinde Çin ürünlerinin yabancı alıcılar için göreceli olarak daha ucuz hale geleceği ve ticaret anlamında avantaj sağlayabileceği belirtiliyor. Ayrıca Trump’ın hiç hoşuna gitmeyen Dolar’ın pahalı olması durumunun da böylece daha da tetikleneceği öngörülüyor.

İLGİLİ HABER25 yıl sonra yeniden Çin'e 25 yıl sonra yeniden Çin’e “manipülatör” damgası: Dengeler nasıl değişebilir?

İLGİLİ HABERÇin Yuanı Dolara Karşı Düştükçe Borsalar da DüşüyorÇin Yuanı Dolara Karşı Düştükçe Borsalar da Düşüyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler