Sosyal Medya

Kudret Ayyıldır:  Euro/dolar bu haftanın manşet varlığı olabilir

18 Şubat 2019

 

EURUSD, Haftanın Varlığı Olabilir

EURUSD paritesi için önemli bir haftaya daha girmiş bulunmaktayız. Hafta içerisinde sonucuna ulaşacağımız önemli makro-ekonomik gelişmeler, paritenin fiyatlama davranışında diğer varlıklara göre daha etkin bir değişim izlenmesine imkân tanıyabilir.

 

Yoğun takvim içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken haber başlıkları olarak ABD başta olmak üzere Euro bölgesi ve Avrupa’nın lokomotifi Almanya’dan gelecek PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri büyümenin öncü göstergeleri tarafından takip edilirken, para politikası kararlarına yönelik beklentilerin şekilleneceği Euro bölgesi Enflasyon verisi (Tüketici Fiyat Endeksi –TÜFE) ile FOMC üyelerinden gelecek açıklamalar bu aşamada yakinen takip edilmelidir.

 

 

 

FOMC üyelerinden gelecek olası açıklamalar, Fed’in güvercin tonuna yönelik mevcut sürecini destekleyip desteklememesi, EURUSD paritesine yönelik fiyatlama davranışı değerlendirebilmek adına yakinen takip edilmelidir. Üyelerden Bullard’ın konuşma takviminde haftada 2 defa piyasalara mesaj vermesi beklenilmektedir.

 

Haftanın en önemli gündem maddelerinden sonra haftanın varlığı EURUSD paritesine dönecek olursak, 144 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamalardan aldığı güç ile uzun zamandır negatif trend görünümüne devam ettiğini izlemekteyiz. Son süreçte paritenin ilgili ortalamalara yaklaştıkça / ulaştıkça satış baskısına maruz kalması, trendin gücünü görmemize imkan tanımaktadır. Bu sebeple de ilgili ortalamaların güncel seviyesi 1,1485 – 1,1560 bölgesi altında kaldığı müddetçe EURUSD paritesi psikolojik 1,10 seviyesine yaklaşmak / ulaşmak isteyebilir. 1,10 öncesindeki ilk trend bölgesi ise, 2018 Kasım tarihinde test edilen 1,1215 olarak kaydedilmiştir. Kısa vadeli olarak 1,1215 altındaki hareketler güçlü trend / 1,1215 üzerindeki hareketler ise tepki beklentisinin oluşmasını sağlayabilir. EURUSD paritesine yönelik son süreçteki toparlanmalar yani tepki düşüncesi, kritik ortalamalara doğru yeni bir tepki beklentisini gündeme taşır mı sorusunun cevabında da sonlanan trend çizgisinin güncel alt noktası 1,1365 bariyeri yakinen takip edilmelidir. Hafta içerisinde önemle üzerinde durduğumuz haber akışının 1,1365 ve 1,1215 seviyesine göre tutumu, 1,15 mi yoksa 110 mu hedeflenebilir sorusunun cevabı için kritik bir önem arz etmektedir.

 

Bilgilendirme: Teknik ve Temel analiz yöntemlerini birlikte değerlendirirken dikkate aldığımız en önemli husus, temel makro-ekonomik gelişmelerin teknik olarak trend beklentisini değiştirip değiştirmeyeceğidir. Bu sebeple de hafta genelindeki önemli haber akışları, negatif trend görünümünü değiştirebilir mi, trend görünümü için baz aldığımız bölgelere doğru bir hareket oluşabilir mi sorusunun cevabı için yakinen takip edilmelidir.

 

 

Analizin tamamını okumak için tıklayın

 

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları