Sosyal Medya

Döviz

Kral dolar dünya ekonomisini tehdit ediyor

Doların önlenemez çıkışı sürerse, Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP, Ülkeler = GOÜ) 2 türlü sıkıntı yaşanacak. 

Kral dolar dünya ekonomisini tehdit ediyor

 

Yılbaşından bu yana uzmanlar ve yatırım bankalarının  büyük çoğunlukla pazarladığı görüş Dolar Endeksi’nin değer kaybedeceği yönündeydi. Tamamen cari açık ve bütçe açığıyla bir ülkenin döviz kuru arasındaki ilişkiyi yansıtan bu görüş hiç bir zaman piyasalarda prim yapmadı. Bu kez de aynı serüven yaşanıyor, Cuma günü Euro dolara karşı 2 yıllık dip yaparken, Çin yuan’ı 14 yıllık dibinde. Doların önlenemez çıkışı sürerse, Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP, Ülkeler = GOÜ) 2 türlü sıkıntı yaşanacak.

 

GOP’a giren kısa vadeli sıcak paranın önemli bölümü “carry trade”, yani faiz arbitrajı.  Fonlar en ucuz para biriminden borçlanıp, Türkiye gibi yüksek getiri sunan ülkelerin varlıklarına yatırım yapıyor. Fakat,  fonlar hesaplarını dolar cinsinden tuttukları için Dolar Endeksi’nde yükseliş carry trade’den yerel para birimini cinsinde kazançları bertaraf ediyor.

 

Ek olarak, GOÜ’ün FX borç problemi artık herkesin malumu.  Bir çok GOÜ şirketi tam düşen ABD faizlerinden yararlanıp kaldıraç azaltacaktı ki, güçlü dolar sahneye çıkarak dış borç servisini bir kez daha tehlikeye attı.

Halen türev piyasalar ilki Eylül Fed toplantısında açıklanmak üzere 2020 sonuna değin 3-4 adet 25 baz puan faiz indirimi fiyatlıyor. Trump’ın Çin kadar ABD ekonomisine de zarar verdiği gerçek, çeşitli anketler ABD’nin 2020 yılında resesyona girme ihtimalinin yükseldiğini bulguluyor.  Peki o zaman dolar neden düşmüyor?

Bir neden Çin’in Ticaret Savaşı’nın ekonomisine getirebileceği yüklere sigorta olarak yuan’ın daha fazla değer kaybetmesine izin vereceği beklentisi.

 

Bloomberg’e konuşan  ING  Londra FX stratejisti Chris Turner “Çok riskli gelişmeler yaşanabilir, Avrupa’da sürekli politik karmaşa ve Ticaret Savaşı bunların başında.  Böyle ortamlarda yatırımcılar getiriden çok ana parayı korumaya yönelecek” diyerek ikinci bir sebebi de izah etti.

 

Fonlar arasında güçlü doların GOP pozisyonlarını dinamitleyeceği algısı yaygın. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden GAM UK fon yöneticisi Paul McNamara ”Güçlü dolar bir numaralı kaygım. Böyle yüksek belirsizlik ortamlarında yatırımcı güvenli limana yelken açar. En güvenli liman da dolar. Doların yükselişi GOP için birincil tehdit” yorumunu yaptı.

Doların yükselişi TCMB’nin faiz indirim planları ile üst üste gelince, TL ve TL DİBS için de tehlike artıyor. Yılbaşından bu yana Türkiye’ye tek kuruş sıcak para girmedi. Fakat, swap pazarında yeniden TL pozisyonları birikiyor. Bunların çözülmesi, kur üzerinde son haftalarda başlayan baskıyı katlayacak nitelikte.

 

Video:  Global durgunluk ve Türkiye

 

Video:  Dünyayı batıran adam, Trump

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler