Japonya’da flash crash TL’nin ahengini bozdu

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye göre Bloomberg makalesinde, Apple’ın 1. çeyrek aşağı revizyonu sonrası ya da Japonya’dan işlem yapanların emirleri…
09:133 Ocak 2019
Japonya’da flash crash TL’nin ahengini bozdu
TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye göre Bloomberg makalesinde, Apple’ın 1. çeyrek aşağı revizyonu sonrası ya da Japonya’dan işlem yapanların emirleri…

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye göre Bloomberg makalesinde, Apple’ın 1. çeyrek aşağı revizyonu sonrası ya da Japonya’dan işlem yapanların emirleri sonrası, JPY cross’larda gerçekleşen ‘’flash-crash’’ (FX trading algoritmaların likidite boşluğunda yarattığı sert hareketler; sabah saatlerinde Sydney piyasasına yene karşı AUD ve TRY satışları geldiğinde gerçekleşti) anlatılmaktadır.

 

(Biraz sonra tercümesini siteye alacağımız) Aşağıdaki Makalede negatif faizlerin olduğu Japonya’da, TRY uzun pozisyonların yene karşı 4 aylık zirvede olduğundan bahsediliyor.

 

IKON Menkul:     USDTRY – Manik Hareketler ile 5.70’e Yaklaştı

  • Dün gece saat 01:00 ile 02:00 arasında hemen hemen tüm para birimlerinde çok sert hareketler gerçekleşti. Riskli olarak kabul  edilen gelişmekte olan ülke para birimleri, Japon Yeni kaynaklı sert  kayıp yaşadılar. Japon Yeni’nin tüm riskli varlıklara karşı değer  kazandığı hareketin sonucunda Türk Lirası da olumsuz etkilendi.
  • TRY/JPY paritesi 20.20 seviyesinden 18.60 ya kadar geriledi. Gece içerisinde hareketin %61’i düzeltilmiş olsa da o dakikalarda yaklaşık
  • %8.6’a varan değer kaybı oldu. ABD Doları, Euro ve Sterlin’e karşı da kayıpları yaşandı.
  • Bugün saat 10:00’da açıklanacak Türkiye 2018 nihai enflasyon verileri esnasında oynaklık yeniden yükselebilir.
  • Tüm bunların dışında, USDTRY paritesinin teknik olarak dün 5.30’un üzerine çıkarak aslında teknik bir yükselişi kendi içerisinde zaten  tetiklediğini ve bunun devamı için ufak bir bahanenin/haber akışının  yeterli olacağını unutmamak gerekiyor. Kısa vadeli alçalan fiyat  kanalından yeni yılın ilk işlem günü itibariyle kurtulan parite, gün  içerisinde 5.4000 seviyesine kadar yükselmiş ve geri çekilmemişti.
  • Gece itibariyle sabah bültenimizde anlattığımız global çaplı hareket neticesinde yükselişler 5.70 bölgesine kadar hızlı şekilde devam etti.
  • Gece boyunca, yaşanan ani hareketin hemen hemen %61.8’i geri alındı. Ancak 5.30’un üzerinde tutunan USDTRY paritesi için yeni  teknik yükselişler süpriz olmayabilir. Grafikte görülen koyu renkli  yükselen trend üzerinde kalındıkça USDTRY paritesinde dolar lehine  hareketler görülebilir.
  • Destekler: 5.3900 – 5.3420 – 5.3000
  • Dirençler: 5.4450 – 5.5200 – 5.7000

Teb Yatırım, FOREKS

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:133 Ocak 2019
Paylaş Tweet