İşte dövizi yükselten yorumlardan biri:  Capital Economics

Cuma sabahı Financial Times “Cooling Turkish inflation raises prospects of interest rate cut” (Soğuyan enflasyon faiz  indirim ihtimalini gündeme getiriyor)…
10:164 Ocak 2019
İşte dövizi yükselten yorumlardan biri:  Capital Economics
Cuma sabahı Financial Times “Cooling Turkish inflation raises prospects of interest rate cut” (Soğuyan enflasyon faiz  indirim ihtimalini gündeme getiriyor)…

Cuma sabahı Financial Times “Cooling Turkish inflation raises prospects of interest rate cut” (Soğuyan enflasyon faiz  indirim ihtimalini gündeme getiriyor) başlıklı haberinde Reuters gibi Başkan Erdoğan’ın yüksek faiz alerjisinden bahsederek 18 Ocak TCMB’nin PPK toplantısında faiz indirimine gitmesi olasılığından bahsetti.

Financial Times’e konuşan ABN Amro Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) ekonomisti Nora Neuteboom “Eğer faiz indirirlerse, bu piyasalara çok kötü bir mesaj olur”  deyip, “yankısı küresel piyasalarda duyulur ve TL’nı yaralar” diye  ilave etti.

 

Nomura  Kıdemli Ekonomisti İnan Demir ise TCMB’nin son PPK ardından yayınladığı tutanaklara dayanarak Ocak’ta faiz indirimi beklemediğini, ama Mart’ta bu böyle bir olasılık gördüğünü kaydetti. ”Aralık ayında enflasyonda gözlenen gerilemeye rağmen, 2018 çok kötü bir yıldı ve %20 yıl sonu enflsyonu ülkeyi 2008’e geri götördü” ifadesini içeren bir müşteri notu yazan  Demir’e göre Mart’ta da faiz indirimi için erken.

 

Peki nerden çıkıyor TCMB’nin faiz indireceği duyumları?  Capital Economics’ten.  Haberi FOREKS’ten alıyoruz:

 

TÜİK’in dün açıkladığı enflasyon rakamları sonrasında değerlendirmede bulunan Capital Economics (Uzmanı Jason Tuvay), TCMB’nin Ocak ayı Para Politikası Kurulu toplantısında haftalık repo faizini 50 baz puan indirmesini beklediklerini bildirdi.

 

TCMB’nin faiz indirimlerinin yolunu Aralık ayı toplantısı ile açmış göründüğünü ifade eden Capital Economics, enflasyonda düşüş, ekonomik aktiviteye yönelik verilerin daha da kötüleşmesi ve lirada toparlanmanın TCMB’yi şahin tutum takınmaya zorlayacağını savundu.

 

Para Politikası Kurulu’nun Ocak ayında 50 baz puanlık indirim ile haftalık repo faizini yüzde 23,50’ye düşüreceğini öngören Capital Economics, yıl sonuna kadar faizin 350 baz puan daha düşürülmesini bekliyor.

 

Okan Müderrisoğlu ne dedi?

 

 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen, usta Ankara muhabiri ve  SABAH köşe yazarı  Okan Müderrisoğlu ise Perşembe günü şu ifadeleri  kullandı:

 

2018’in tüm zorluklarına ve devreden stok sorunlarına rağmen enflasyon yıllık yüzde 20.5 bandına doğru gerileyecek.

Alınan son önlemlerin de etkisi ile 2019 yılının ilk çeyreğinde de enflasyondaki yükseliş beklentisi kırılacak.

2018’in son çeyreğindeki büyüme oranı da Türkiye’nin şokları yönetme kabiliyeti ve bağışıklığı açısından önemli ipuçları verecek. Kur etkisinin en fazla yaşandığı Ekim- Aralık 2018 döneminde ciddi küçülme bekleyenler varsa da Türkiye ekonomisi bu noktada da epeyce ezber bozacak bir performans sergileyecek.

 

Son noktamız ise “Faizler!” Mart ayı başındaki Merkez Bankası faiz kararına kadar piyasa belli bir istikrarla yol alacak gibi. Dikkat edilmesi zaruri konu, muhtemel faiz indirimini engellemeye dönük piyasa oyunları olabilir!

 

 

Acaba TCMB’nin Mart’ta mı fazi indirmesi arzu ediliyor?

 

Dövizde TCMB paniği

Yorumlar

Son güncelleme: 10:164 Ocak 2019
Paylaş Tweet