Sosyal Medya

Döviz

İş Yatırım’dan parite analizi:  FOMC, ABD verilerinde gecikme, Brexit, Huawei gerginliği….

  İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük FX Teknik Analiz Raporu   EUR/USD: 2 günlük FED toplantısı bugün başlıyor…

İş Yatırım’dan parite analizi:  FOMC, ABD verilerinde gecikme, Brexit, Huawei gerginliği….

 

İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük FX Teknik Analiz Raporu

 

EUR/USD: 2 günlük FED toplantısı bugün başlıyor ve yarın TSİ:22:00’da faiz kararı açıklanacak. Piyasa faiz oranlarına bir değişiklik yapılmasını beklemiyor, FED vadelilerine göre de 2019 sonuna kadar olası bir faiz artış ihtimali %20 seviyelerinde fiyatlanıyor. Toplantı sonrasında FED başkanının basın toplantısı daha önemli olacaktır. ABD hükumeti dün uzun bir aranın ardından açıldı ve hükumetin kapalı olduğu süre zarfında açıklanmayan ekonomik verilerin kademeli olarak açıklanması bekleniyor. Dayanıklı ürün siparişleri ve CFTC verileri piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Piyasalar İngiltere’de yapılacak olan Brexit oylamasına odaklanmış durumda ve EURUSD paritesinde çok sert bir fiyatlama yok, hafif primle 1.1440 seviyelerinden işlem gören parite için 1.1446 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama ilk ve en önemli direnç noktası konumunda, sonrasında ise 1.1451 ve 1.1474 seviyeleri gün içerisinde takip edilecektir. Olası bir geri çekilmede ise 1.14 psikolojik sınırı ve 1.1389 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama takip edilecek önemli destek noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

GBP/USD: 15 Ocak tarihinde yapılan Brexit oylamasını 202’ye karşı 432 oyla kaybeden May, bugün B planı olarak isimlendirdiği anlaşmayı tekrar Parlamento’nun onayına bugün sunacak. Oylama sonucunda ilk anlaşmanın aynısı olarak B planının Parlamento’dan geçmesi, 50. madde uyarınca sürenin uzatılması ya da yeni bir referandum seçeneklerinden hangisine daha yakın olduğumuzu göreceğiz. DUP bugün yapılacak olan oylamaya destek vereceğini açıklarken asıl önemli olan May’in kendi partisi içerisindeki muhalifleri ikna edip edemediği merak konusu. GBPUSD paritesi oylama öncesinde hafif kayıpla 1.3140 seviyelerinden işlem görüyor. 1.3130 ve 1.31 seviyeleri gün içerisinde takip edilecek destek noktaları olarak öne çıkıyor, sonrasında ise 1.3050 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama parite için en güçlü destek noktası konumunda. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1.3180 seviyesinde bulunan 1 yıllık %38.2 Fibonacci seviyesi ilk ve en önemli direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.

USD/JPY: Ekonomik veri takvimi Japonya tarafında bugün sakin olurken haftanın geri kalanında sanayi üretimi, imalat PMI ve istihdam verileri gibi önemli açıklamalar öne çıkıyor. Çin-ABD ticaret savaşı gerginliğinin bu haftaki üst düzey görüşmeler öncesinde ABD’nin Huawei’ye dava açması ile artmasıyla bölgenin güvenli limanı olan Japon Yeni’nde alıcılar görülmekte. USDJPY paritesi 109,40 yakınlarından gelen satışlarla 109,15 civarına gerilerken gerilemenin devam etmesi durumunda 109,00 psikolojik desteğinin ardından 108,38’de bulunan 1 yıllık 38,2% Fibonacci seviyesi hedeflenebilir. Yukarıda ise 109,56’da 1 yıllık 50% Fibonacci direnci mevcut.

XAU/USD: ABD ile Çin arasında yeniden başlayacak olarak ticaret görüşmeleri öncesinde değerli metal yukarı yönlü hareketine devam ediyor ve yaklaşık $4 primle $1307 seviyelerinden işlem görüyor. 14 günlük RSI indikatörü 67 seviyelerine ulaşmış durumda ve aşırı alım bölgesine oldukça yakın. Günün ilk direnç noktası aşılmış durumda, $1308 ve $1314 seviyeleri günün geri kalanında takip edilecek direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Olası bir geri çekilmede ise $1300 psikolojik sınırı takip edilecek ilk destek noktası olacaktır, sonrasında ise $1287 seviyesinde bulunan 1 yıllık Fibonacci seviyesi gündeme gelecek destek noktaları olacaktır.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler