Sosyal Medya

Döviz

İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük Rapor

Salı gününü 1,77 civarında tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirileri bugüne 1,76 civarında başladı. Öğle saatlerinde 1,72 seviyesine çekilen getiri, zayıf perakende satış verisinin ardından tekrar yükselerek günü 1,75 civarında tamamladı. Avrupa tarafında da getirilerde genel olarak yükseliş dikkat çekti.

İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük Rapor
İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Günlük Rapor 16.10.2019Eurotahvil Piyasaları

Salı gününü 1,77 civarında tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirileri bugüne 1,76 civarında başladı. Öğle saatlerinde 1,72 seviyesine çekilen getiri, zayıf perakende satış verisinin ardından tekrar yükselerek günü 1,75 civarında tamamladı. Avrupa tarafında da getirilerde genel olarak yükseliş dikkat çekti. İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi 2 baz puan artışla 0,71, Almanya 10 yıllıkları ise 3 baz puan yükselişle -0,39 seviyesinde işlem gördü. Gelişmekte olan ülke tahvillerinde ise net bir yön izlenmedi. Türk eurotahvillerinde 25-50 cent aralığında değer kaybı görülürken 5 yıllık CDS 5,5 baz puan yükselişle 404 seviyesinde işlem gördü. İş Bankası 2022 vadeli senior kıymet $1 kayıpla $96,50 seviyesinde, sermaye benzeri Akbank 2028 vadeli kıymet ise 50 cent kayıpla $84,00 seviyesinde fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

16 Ekim Çarşamba günü Avrupa endekslerinde karışık hareketler sergilenirken dünkü alımlar sonrası ABD endekslerinde satışlar görüldü. ABD ile Çin arasında net bir ticari anlaşma olmamasına ilave Başkan Trump’ın Çin başkanı Jinping ile önümüzdeki ay Şili’de yapılacak olan APEC zirvesinden yapacağı görüşme öncesinde bir anlaşman imzalanmayacağını belirtmesi negatif algılandı ve endeksleri baskıladı. Her zamanki gibi ABD’nin Çin ve şimdi AB ile girmiş olduğu ticaret savaşlarının ekonomik verilerin zayıflattığı kanısı piyasadaki risk iştahını azaltan durum olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. FED’in 2 hafta sonra yapacağı toplantısından önce bölgesel 12 FED bankasının derlediği BEJ Kitap raporunda, ülke ekonomisin büyümesinde ufak ilerleme kaydettiği, ekonomik büyümenin devam etmesine rağmen görünümlerin zayıfladığı belirtildi Bilanço dönemine girmiş olmamızın etkisiyle hisse hareketleri ağırlıkları çerçevesinde etkili olmaya başladı. Bank of America seans öncesi beklenti üzerinde bilanço açıklarken seans sonrası Netflix, IBM ve Alcoa bilançoları bekleniyor olacak.
Bugün açıklanan verilere baktığımızda MBA Mortgage Başvuruları 0,5% ile bir önceki döneme göre geriledi. Perakende Satışlar aylık -0,3% gerilerken, Otomotiv hariç -0,1% geriledi. İş envanterleri 0% ile değişim göstermedi.
S&P 500 endeksinde Enerji, Teknoloji ve Telekom sektörü öncülüğünde sert artışlar görülürken Tüketim Hizmetleri ve Altyapı en çok kazandıran sektör oldu. S&P 500 endeksinde işlem hacimleri 10 günlük ortalamanın 5% üzerinde gerçekleşti. Endekslerdeki harekete karşı Volatilite endeksi VIX 2,4% primlenerek 13,88’e ulaştı. Bilanço tarafında ise $267 milyar piyasa değerine sahip Bank of America(BAC) 2019 yılı üçüncü çeyreğinde $0,75 ile $0,69 beklentisinin üzerinde hisse başı kar açıkladı. Toplam gelir ise $23,0 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket $0,67 hisse başı kar ile $23,0 milyar gelir açıklamıştı. Üçüncü çeyrekte kurumun hisse senedi işlemlerinden elde ettiği gelir $1,1 milyar ile %13 büyüme gösterdi. FAANG hisselerin performansına baktığımızda teknoloji sektörünü yukarı taşımaya olduğunu gördük; Facebook 0,11%, Apple -0,59% ve Amazon 0,63% değer kazanırken, Netflix bilanço öncesi 0,22% değer kaybetti. Google ise 0,03% primlenerek günü sonlandırdı. Fakat bu hisseler arasında 5 günlük en iyi ve ne kötü performans sırasıyla 6,2% artışla Facebook’ta ve 3,6% kazançla Amazon’da görüldü.
Avrupa tarafındaki endekslerde genelde karışık hareketler izlenirken işlem hacimleri son 10 günün ortalamasının yaklaşık 20% üzerinde gerçekleşti. İngiltere tarafında Brexit için taslakta anlaşıldığı haberi netleşmeyince İngiltere FTSE100 endeksinin 0,61% kayıpla kapatmasına yol açtı. FTSE 100 0,61% en çok gerileyen endeks olurken Altyapı sektörü 0,40% kazançla endeksi yukarı taşımaya çalışırken, en çok aşağı çeken sektör ise 1,07% kayıpla Temel Maddeler tarafında oldu. Endekste yer alan 18 hisse artıda sonlandırırken 83 hisse değer kaybetti. Almanya DAX hisse senedi piyasası0,32% değer kazanırken Tüketim Hizmetleri en çok katkıyı yapan sektör konumundaydı. CAC40 0,09% kayıpla günün en az kaybeden endeksi oldu.
Yarın ABD tarafında önemli veri seti ile karşı karşıya olacağız. İnşaat izinleri, Konut başlangıçları, Philadelphia FED, İşsizlik oranı, Endüstriyel üretim ve Kapasite kullanım verileri yakından takip edilecektir.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Emtia piyasaları bugün karmaşık bir seyir izledi. Değerli metallerde yükseliş dikkat çekerken tarımsallarda ağırlıklı olarak satıcılı bir görünüm dikkat çekti. Günün ilk yarısını 1484-1488 bandında geçiren Aralık vadeli altın kontratı, ABD’den gelen zayıf perakende satış verisiyle 1495,50 seviyesine kadar yükseldi. Günün ilk bölümünde daha zayıf bir seyir izleyen Aralık vadeli gümüş ise veriden sonra en yüksek 17,46 seviyesini kaydetti. Satış ağırlıklı bir görünümün hakim oldu endüstriyel metallerde, %3,2 değer kaybeden nikel en zayıf metal olurken onu %0,74 kayıpla bakır takip etti. Günün büyük bölümünde yataya yakın bir seyir izleyen WTI petrol, New York açılışında gelen alımlarla yaklaşık %1,75 değer kazandı. Kasım vadeli kontrat en yüksek 53,74 seviyesini kaydettikten sonra günü 53,35 civarında tamamladı. Benzer bir seyir izleyen brent petrolde ise Aralık vadeli kontrat 59,75 seviyesine ulaştıktan sonra günü %1’in üzerinde primle 59,40 bölgesinde sonlandırdı.
ABD dolarındaki zayıf görünüm bugün de devam etti. Günün ilk yarısında 98,300-98,400 aralığında seyreden Dolar endeksi, perakende satışlarda son yedi ayda ilk kez görülen gerileme üzerine 97,900’e kadar geriledi. Brexit sürecindeki karmaşık görünüm bugün de devam etti. Dün, görüşmelerin sona erdiği haberi piyasa tarafından pozitif algılanmıştı. Bugün ise İngiliz yetkililerden gelen Brexit anlaşması olma ihtimalinin çok düşük olduğu açıklaması, karşılığında AB tarafından da İngiltere taviz vermedikçe anlaşmanın imkansız olduğu açıklaması GBPUSD paritesinin 1,2658’e kadar gerilemesine neden oldu. Buna karşın öğleden sonra hızla toparlanan parite, 1,2877’ye kadar yükseldi. ABD açılışına kadar zayıf bir görünüm sergileyen EURUSD ise zayıf ABD verilerinin ardından güçlü bir yükselişle 1,1086’ya kadar yükselerek günü 1,1075’ten sonlandırdı.

İş Yatırım

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler