İki uzmandan kur yorumu:  TL dip yaptı mı?

Işık Ökte:  EM FX güncelleme: Dolara karşı değer kazancının devamı için yarın sabah yayımlanacak Çin-ABD ticaret metnini kritik görüyoruz 2019’da…
17:469 Ocak 2019
İki uzmandan kur yorumu:  TL dip yaptı mı?
Işık Ökte:  EM FX güncelleme: Dolara karşı değer kazancının devamı için yarın sabah yayımlanacak Çin-ABD ticaret metnini kritik görüyoruz 2019’da…

Işık Ökte:  EM FX güncelleme: Dolara karşı değer kazancının devamı için yarın sabah yayımlanacak Çin-ABD ticaret metnini kritik görüyoruz

2019’da dolar karşısında %1.12 değer kazanan ve aşağıdaki grafikte ‘’breakout’’ (işlem gördüğü uzun vadeli banttan yukarı kırılım) formasyonunu göstermeye çalıştığımız JPM gelişen ülke kurlar endeksi için yarın sabah açıklanacak Çin-ABD ticaret görüşme tutanakları BÜYÜK önem taşımaktadır.

 

3 Ocak’ta Brezilya real (BRL) – Rusya ruble (RUB) – Güney Afrika rand (ZAR) rallisiyle başlayan EM FX yukarı hareketinin devamı için bu tutanaklardan pozitif bir sonuç çıkması gereğine inanıyoruz… çünkü EM FX rallisi / Çin hisse rallisi / petrol rallisi / ABD hisse rallisi; kısaca tüm riskli varlıklar rallisinin ana teması ticaret görüşmelerinin pozitif geçtiği varsayımına dayanmaktadır. Riskli varlıklarda pozisyon taşıyanlar için bu hatırlatmayı BIST kapanışı öncesi yapmak istedik.

 

TRY ise EM FX rallisinden nemalanamadı; dolar karşısında 2019 senesinde son işleme %4.05 satılıyor (son işlem: 5.5125; 2018 kapanış: 5.2894 — performans tablosu aşağıdadır)

 

 

Beste Naz Süllü:  TL Negatif Ayrışıyor, Mevcut Trendde Dip Görüldü

 

Dolar/TL kuru dün 5,3825 ve 5,51 75 seviyeleri arasında dalgalanırken, mevcut durumda 5,49 seviyesinden işlem görüyor. Dün küresel dolar endeksinde genel olarak yatay bir seyir izlenirken bugün de DXY’nin hafrif aşağıda olduığunu ve genel olarak gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kazanıdğını görüyoruz. Ankara’da gerçekleştirilen Suriye’nin geleceğine yönelik Kalın-Bolton zirvesinden gelen ilk izlenimlerin jeopolitik riskleri artırması TL’nin benzerlerine göre negatif ayrışmasına neden oluyor. Henüz siyasi bir polemik görülmedi fakat olası riskler ve Türkiye 5 yıllık CDS’nin 370 civarında fiyatlanıyor oluşu halen daha dalgalı denizlerde yüzdüğümüzü gösteriyor.

 

CDS’i en kısa tanımıyla bugün bir Türk varlığı almak isterseniz riskinizi kontrol altında tutmka için ödeyeceğiniz sigorta bedeli olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla artması bizim aleyhimize bir durum olurken, tarihsel CDS rakamlarında 200’ün üzeri riskli görülür. Bir önceki yazımda da dolarda dip görüldü mü dedim. Evet mevcut trendinde dibi 5,27-28 civarında test ettik. Piyasaya dolar alyehinde veya TL lehinde iyimserlik oluşmadığı sürece mevcut trendin ana desteği burası. 5,45 ise riskli bir eşik değeri ki buranın üst banının 5,45-5,70 olduğunu daha önce belirtmiştim.

 

  1. N. Süllü’den mesaj: Sevgili okurlarım, kariyerimin ikinci TEDx konuşması yayınlandı. İzlemeniz dileğiyle, iyi bir gün dilerim.

Siz Hala Annenizin Hayallerini mi Kuruyorsunuz? http://Bit.ly/bestenaztedx2

 

Yorumlar

Son güncelleme: 17:469 Ocak 2019
Paylaş Tweet