Sosyal Medya

Döviz

Hazine 2 milyar dolar   daha borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 3 yıl vadeli kira sertifikasında ihraç tutarının 2 milyar dolar, kira oranının ise %5,80 (Mid Swap…

Hazine 2 milyar dolar   daha borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 3 yıl vadeli kira sertifikasında ihraç tutarının 2 milyar dolar, kira oranının ise %5,80 (Mid Swap + 318 baz puan) olarak gerçekleştiğini bildirdi.  2016 Haziran ayında yapılan ABD Doları cinsinden 5 yıl vadeli kira sertifikası ihracında kira oranı yüzde 4,25 olarak belirlenmiş ve 1 milyar dolar borçlanma gerçekleştirilmişti.

 

Açıklamada şöyle denildi: “13 Şubat 2019 tarihinde uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihraç edilmiş olup, 3 yıl vadeli (21 Şubat 2022) ihracın tutarı 2 milyar ABD Doları ve kira oranı %5,80 (Mid Swap + 318 baz puan) olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutarı 21 Şubat 2019 tarihinde hesaplarımıza girecektir. İhraca toplamda 200’den fazla yatırımcı, ihraç tutarının yaklaşık 3 katı talep göstermiştir.

 

Kira sertifikasının %47’si Orta Doğu, %30’u Birleşik Krallık, %9’u diğer Avrupa ülkeleri, %8’i ABD, %1’i Türkiye ve %5’i Asya ve diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır.

 

Bu tahvil ihracıyla birlikte 2019 yılında uluslararası sermaye piyasalarından toplam 5,4 milyar ABD Doları tutarında finansman sağlanmıştır.” (FOREKS)

 

 

YORUM:  Her şey seçim için mi?

 

 

Hazine son yıllarda hiç şahit olmadığımız ölçüde dış borçlanma yaparken, Varlık Fonu’nun da hala 1 milyar Euro 2 sene + 1 opsiyonlu kredi aradığını not edelim.

 

Hazine borç kompozisyonunda F/X cinsinden tahvillerin payı makul, kamu borcu/GSYİH de %30’la  Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) arasında en düşüklerden biri. İç borcu pahalı bulan Hazine’nin dış borca yüklenmesi doğal karşılanabilir. Ancak, maliyet oldukça yüksek ve yılın kalan aylarında Türkiye başta GOÜ F/X tahvillerine talep kestirilemiyor.

Ankara’nın hızla dış borca dönmesi, seçimden önce TL’nin değerini korumaya yönelik olabilir, çünkü bu fonlar TCMB hesabına giriyor ve F/X rezervlerini yükselterek yatırımcıya güven sağlıyor. Ek olarak, iç borçlanmayı azaltmak TL cinsinden faizleri aşağı yönde baskılıyor.  Fakat, en önemlisi, vergi toplamakta güçlük çektiğini sandığımız Maliye’ye seçim harcamaları için alan açıyor.  Eğer durum buysa, seçimden sonra harcamaların  kayda değer ölçüde kısılması gerekecek, aksi halde hem Türkiye’nin döviz yükümlülükleri rahatsız edici boyutlara erişebilir, hem de banka ve özel şirketlerin dış borçlanması zorlaşır.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler