Sosyal Medya

Döviz

Hazine 1.25 milyar Euro Eurobond daha ihraç etti

Euro cinsinden Mart 2025 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla önceki gün BNP Paribas, Deutsche Bank ve JP Morgan’a yetki veren…

Hazine 1.25 milyar Euro Eurobond daha ihraç etti

Euro cinsinden Mart 2025 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla önceki gün BNP Paribas, Deutsche Bank ve JP Morgan’a yetki veren Hazine, 1 milyar 250 milyon euroluk borçlanma gerçekleştirdi. 200’den fazla yatırımcı, tahvile ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi. Tahvilin yüzde 47’si İngiltere, yüzde 21’i ABD, yüzde 6’sı Almanya’daki yatırımcılara satıldı. İhraca yetki verildiğinde yüzde 5 olması beklenen maliyet ise, gelen yoğun talep ve katılımın yüksek olması nedeniyle yüzde 4.75’e geriledi. Bu tahvil ihracıyla birlikte 2019’da uluslararası sermaye piyasalarından 3.4 milyar dolar finansman sağlanmış oldu.

 

Getiri %4.75’le beklenti olan %5’in  altında gerçekleşti, fakat geçen Nisan’da eşdeğer vadede Hazine sadece %3.38 ödemişti (bne Intellinews).

 

Yılbaşından bu yana Fed’in faiz artırımında mola alacağı beklentisi ve son günlerde bilanço daraltmayı dahi öteleyeceği haberleri (WSJ) sayesinde Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’a para yığıldı. Sırf geçen hafta SGMK ve hisselere eşit miktarlarda 6 milyar dolar taze para girerken, Gelişmekte Olan Ülkelerin ortalama borçlanma spredleri de 3 ay içinde 100  baz puan kadar düştü.  Fırsattan istifade eden bir çok Hazine 20 milyar dolar değerinde Eurobond ihraç etti.

 

Türkiye yakın zamanda döviz bazında sukuk sertifikası ve Japon yeni cinsinden Samuray tahvili ihraç etmeyi de planlıyor. Uzmanlara göre, Hazine seçim öncesi iç piyasadan borçlanmayı azaltarak bankaların kaynaklarını kredilere yöneltmesini arzuluyor. Ayrıca, bankalar 2018 başından bu yana kimi hesaba göre 7, kimilerine göre 15 milyar dolar kadar vadesi gelen F/X kredi ve tahvili geri ödedi. Hazine bu açığı bizzat borçlanarak kapatmak ve döviz pazarında dengeyi korumak amacında.

 

FÖŞ yazdı:  Borçlan, harca ve ağla

 

FÖŞ video:  Dünya ekonomisinde kriz var mı?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler