Sosyal Medya

Döviz

Haftanın son iki gününde makroekonomik veri yağmuruna hazır mısınız?

Her ne kadar hükümet kanadından cari açıktaki gerileme övülse de, yaz aylarında GSMH’nin %6,5 civarında olan açığın %3,5’e altı ay içinde gerilemesinin sert ekonomik daralmayla bağlantılı ve çok olumlu olmadığını hatırlatmak önemli.

Haftanın son iki gününde makroekonomik veri yağmuruna hazır mısınız?

Tanzim satışlar, gıda fiyatları derken, haftanın son iki gününde piyasalara büyümenin öncü göstergeleri hakim olacak.  Ekonomik daralma sürecinin en sert aşamasında ilerlerken Perşembe ve Cuma günleri gelecek veriler, 2018 yılı son çeyreğe ilişkin büyüme beklentisini de netleştirmiş olacak. Son çeyrek GSMH performansı yerel seçimlerden hemen önce, 11 Mart’ta çok muhtemel %-4-5 aralığında açıklanacak.

Perşembe günü Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi ve TCMB beklenti anketi açıklanırken; Cuma günü gözler Kasım işgücü istatistikleri ve özellikle Ocak ayı bütçe gerçekleşmelerinde olacak.

Reuters anketine göre, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden olan sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış bazda yüzde 7.5 daralacak.  Bir önceki ay da %6,5 daralmıştı.

Aralık cari işlemler dengesi ise son ayların tersine yeniden eksiye dönecek ve genel beklenti -1,5 milyar dolar olması.  Bu da 2018 yılı toplam cari açık seviyesini 28 milyar dolar; ya da GSMH’nin %3,5’ine gerileyeceği anlamına geliyor.  Her ne kadar hükümet kanadından cari açıktaki gerileme övülse de, yaz aylarında GSMH’nin %6,5 civarında olan açığın %3,5’e altı ay içinde gerilemesinin sert ekonomik daralmayla bağlantılı ve çok olumlu olmadığını hatırlatmak önemli.

Ocak bütçe performansında bakılacak olan, harcamalar tarafı.  Özellikle merkez bankası karının erken aktarılmasının ardından seçime yönelik harcamalardaki artışın gelir performansı ile uyumu incelenecek.

İşsizilik tarafındaysa, bir önceki ay %11,8 olarak açıklanan seviyenin yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s not yorumları da odakta.  Erken bir not atrımı speküle edilse de, bütçe performası-seçime yönelik çok önemli harcama artışları ile enflasyonun yüksek kalması beklenen seyri S&P’nin dikkate alacağı konular gibi görünüyor.  Not artırımı dolayısıyla olası değil.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler