Sosyal Medya

Döviz

Haftanın kaderini yuan ve dolar belirleyecek

Kur savaşı riski artıyor, piyasalar dolar ve yuanı takip edecek.

Haftanın kaderini yuan ve dolar belirleyecek

Müslüman ülke borsalarının kapalı olduğu Asya’da Nikkei, Şangay ve Güney Kore’nin KOSPI Borsası güne ufak çaplı alımlarla başlarken, PBoC’nın dolar/yuan kurunu beklentilerin üstünde (yuan’ın beklentilerden daha değerli olması anlamında) 7.0211’den fixlemesi etkili oldu. Traderler 7.0333 civarında bir fixleme bekliyordu.

Yine de yuan tarihinde ilk kez dolara karşı çok kritik 7 direncinin altında seyrederek Asya’da istemsiz bir Kur Savaşı riskini körüklüyor. Öte yanda, swap piyasaları dünya çapında bir dolar kıtlığının başladığını anımsatıyor. Bu hafta Almanya GSYİH, ABD’de TÜFE ve Çin’de açıklanacak bir dizi ekonomik veri de takip edilecek, ama artık yatırımcılar kafalarını Kur Savaşı’na taktı.

Fed ve PBoC ne derse desin, yuan ve dolarda hareketler küresel ekonominin sağlığı ve Ticaret Güreşi’ne tutuşan iki devin ekonomi politikalarının barometresi olarak kullanılacak.

 

Çin hükümeti bütçe ve para politikası yoluyla ekonomiye teşvik vermek için kış aylarını bekliyor.  Bu süre zarfında Ticaret Savaşları ve trend haline dönüşen global ticaret hacmi yavaşlamasına tedbir olarak daha zayıf bir yuanı kullanıyor. Bu trendin sürmesi halinde, global ihracat pazarlarında Çin’le rekabet eden diğer Asya ülkeleri de zorunlu olarak döviz kurlarının değerini düşürmek yönüne gider. Bunun bir yolu sözlü ve fiziki müdahale, diğeri ise abartılı faiz indirimleri. Her iki halde de ekonomilerde dengeler bozulacak, mesela enflasyon ve ticaret açığında ani yükselişler beklenebilir. Asya ülkelerinin rekabetçi devaluasyonlara başvurması halinde, Trump’ın iyice kızıp yeni ülkelerle ticaret ihtilafları başlatması da gözden kaçmaması gereken bir riziko.

 

Dünyada halen 118 trilyon dolar değerinde ABD dışı dolar borç var, yani her milletten her şirketin düzenli olarak dolar fonlamaya ihtiyacı var. Bu fonlamayı elde etmenin basit yolu ise döviz kuru swapları.  Yani önceden belirlenen bir vadede yerel para birimi cinsinden faiz akımları ile dolar varlıkları değiş tokuş etmek. Diğer ülke şirketlerinin dolar edinmek için ödediği maliyetlerin yükselmesi ise piyasada dolar kıtlığı başladığının bir işareti.

Son bir iki haftada bu swap oranı yeniden yükselmeye başladı. Dolar swap maliyetlerinin artması Türkiye gibi carry trade’den (faiz arbitrajı) sıcak para girişi gören Gelişmekte Olan Piyasalar’ın cazibesini azaltıyor.

 

Dolar kıtlığı mevsimsel olabileceği gibi, Fed optimal bilanço büyüklüğünü yanlış tahmin etmiş de olabilir. Yani, dolaşımdaki nakti ve kaydi dolar miktarı vadesi gelen borçları re-finanse etmek ve ticari işlemleri sürdürmek için yetersizdir. Bu durumda tüm küresel faizler yükseleceği gibi, Dolar Endeksi de değer kazanır.

 

Özetle söylemek gerekirse, dünya ekonomisi ve piyasaların istikrarlı  bir dolar/yuan paritesi ve her iki para biriminde de oynaklığın düşmesine ihtiyacı var.  Ancak, PBoC’in ekonomiyi ayakta tutma planı   yuan’ın değer kaybetmesini emrederken, Fed’in Ağustos ayında bilanço veya faizler hususunda adım atması beklenmiyor.

 

Bu yüzden bir çok uzmana göre Dolar Endeksi bu ayı güçlenerek geçirirken, Gelişmekte Olan Piyasalar gibi riskli varlıklarda satışlar sürebilir.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler