Sosyal Medya

Döviz

Güne başlarken FOREKS ve tahvil yorumları

IşıkFX gündemi yorumladı:      “ECB Yetkililerinden Gelecek Açıklamalar “Euro” İçin Kritik!   Geçtiğimiz Cuma günü DolarTL’de 5.84, EuroTL’de 6.60 seviyelerinin  aşılması…

Güne başlarken FOREKS ve tahvil yorumları

IşıkFX gündemi yorumladı:      “ECB Yetkililerinden Gelecek Açıklamalar “Euro” İçin Kritik!

 

Geçtiğimiz Cuma günü DolarTL’de 5.84, EuroTL’de 6.60 seviyelerinin  aşılması sonrası Pazartesi günü TCMB’nin swap hamlesi ve yurtiçi  bankaların tutumu ile Londra’daki swap piyasasında TL faizleri yüzde 90’ları aşmıştı. Dün de yine bu hareketin devamı ile faizler yüzde 350’lere ulaşırken, TL’ye ulaşımın iyice zorlaşması ile kurlarda geri  çekilmelerin derinleştiğini ve Cuma günü açılış seviyelerinin de  altına gelindiğini gördük. Yurt içi tarafta ayrıca Hazine’nin 2 ve 6  yıllık tahvil ihaleleri de takip edilirken  jeopolitik ve siyasi  risklerin stabil olarak devam ettiği de görüldü.

Yurt dışı tarafta  ise  takip edilen ekonomik verilerde ise  Yeni Zelanda Ticaret Dengesi  beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Almanya GFK Tüketici Güveni öngörülerin altında kaldı. Euro Bölgesi’nin Almanya’dan sonraki  ikinci önemli ekonomisi olan Fransa’nın 4.Çeyrek büyüme oranları (GSYİH Değişimi) tahminleri karşılarken, İngiltere’nin Brüt Mortgage Onayları  ise beklentilerin altında kaldı. ABD tarafında da bir çok önemli data  açıklanırken  İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları ‘nde öngörülerin  altında gerçekleşme görülürken, S&P/CS Konut Fiyat Endeksi de senelik  bazda 2012 Eylül ayından bu yana en zayıf seviyesinde artış gösterdi.

Keza, CB Tüketici Güveni de tahminlerin altında kalarak ülkeye dair  yavaşlama endişelerini canlı tuttu. Brexit ve Ticaret Savaşları gibi  küresel risklerin durumu da gün boyunca yine öncelikli olarak  izlenirken, jeopolitik gelişmeler ve merkez bankalarının politika  adımlarına dair öngörüler de dikkatle takip edildi. Brexit konusunda  bugünkü parlamento tartışmaları ve önerge oylamaları öncesinde Theresa

May’in istifa edebileceği yönündeki söylemler kritik önem arz ederken,  Ticaret Savaşları konusunda ise gözler tamamıyla yarın Pekin’de  başlayacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerine çevrilmiş durumdaydı.

Yeni güne  Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ) faiz kararı ile başladık  ve 2016 Kasım ayından bu yana yüzde 1.75 seviyesindeki politika faizi  yine sabit kaldı. Bugün, küresel tarafta yine  Brexit, Ticaret Savaşları ve Golan Tepeleri gibi risk unsurlarının durumu dikkatle  takip edilecek. Ayrıca, son zamanlarda yeniden tartışmaya açılan başta FED ve ECB olmak üzere majör merkez bankalarının politikalarında dair  gelecek açıklamalar ve buna paralel olarak tahvil piyasalarında  oluşabilecek fiyatlamalar da kritik olacak. Küresel ekonomik görünüme  ışık tutup, fiyatlamalar üzerinde etkisi görülebilecek ekonomik veri  olarak ise  ABD’den Ticaret Dengesi açıklanacak.

 

Credit Suisse:  Tahvil piyasaları  resesyon diyor

Credit Suisse’nin Global Baş Yatırım Yetkilisi Michael Strobaek,  tahvil piyasasının ekonomide neyin gelmekte olduğu konujsunda iyi bir  gösterde olduğunu ve tahvil piyasasısın bir resesyonun gelmekte olduğunu  işaret ettiğini söyledi.

Strobaek, “Tahvil piyasasının öngörülerine oldukça inananlardan  biriyim. Tahvil piyasası bir yavaşlamaya ve bir resesyona doğru  gitmekte olduğumuzu işaret ediyor. Bu yavaşlama ve resesyon hemen, şimdi olmayabilir, ancak önümüzdeki 2-3 yıl içinde gelecek” diye konuştu.

Bunun hisse senedi senedi piyasasında gelecek 1,5-2 yıl içinde  “gerçek bir düzeltme” yaşanabileceği anlamına geldiğini belirten  Strobaek, ancak Credit Suise’in hala hisse senedi alma yönünde fırsatlar  kollamaya devam ettiğini de vurguladı.

 

IKON Menkul: USDTRY-TCMB’nin Müdahalesiyle 5.2985 Desteğine Kadar Düştü…

 

Türkiye’de dün açıklanan önemli ekonomik veri olmazken, USDTRY  paritesi, TCMB’nin Döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş  toplam swap satış sınırını %10’dan %20’ye çıkartması ve TL karşılığı  döviz depo piyasasında ihale açmamasının etkisiyle 5.2985 desteğine  kadar düştü. Bu seviyeden alınan destekle de toparlanmalar oldu. Bu  seviye üzerinde kalındığı sürece 5.4500 ve 5.5400 direnç olarak  izlenebilir. Düşüşlerde ve 5.2985 seviyesi altı fiyatlamada ise 5.1650  ve 5.0600 destek oluşturabilir.

Destekler 5.2985-5.1650-5.0600

Dirençler 5.4500-5.5400-5.7500″

 

Kaynak:  FOREKS

 

BloombergHT:  Dolar/TL’de güçlü düşüş sürüyor

 

 

Merkez Bankası’nın açıklamaları ve adımlarının yanında yurtdışında Türk Lirası’nın sıkışmasından dolayı swap faizlerinde görülen sert yükselişin etkisi ile güçlü düşüşünü sürdürüyor.

 

Kur gece geç saatlerde 5.3049 seviyesine kadar inerek son bir ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından hafifçe toparlanarak 5.35 civarında yatay seyre geçti. Daha sonra biraz daha gevşeyen dolar 5.33 liranın da altına indi.

 

Londra’da Manulife Asset Management’ın kıdemli gelişen piyasalar analisti Richard Segal, Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “Türkiye geçen yazdan ders aldı ve durumun spiral şeklinde kontrolden çıkmasına izin vermeyecek” dedi.

 

Türk Lirası’nın yurtdışında gecelik borçlanma maliyetli son iki günde neredeyse 10 katına çıkarak yüzde 300 seviyelerini gördü  2001’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Buna bağlı olarak TL Salı günü geç saatlerde bu haftaki kazancını yüzde 6’ya çıkardı ve geçen haftaki kayıplarını geri aldı.

 

Dolar/TL bu hareketi ile birlikte diğer gelişen piyasa paralarından pozitif ayrıştı. Baht ve peso, küresel anlamda merkez bankalarının yavaşlayan büyüme ile mücadele için gevşemeye gitmek zorunda kalacakları beklentilerinin arttığı bir ortamda, Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti.   Alıntıdır, tamamı için tıklayın

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler