Sosyal Medya

Döviz

Gün Sonu: Dövizde neler yaşandı?

“Gözler Jerome Powell’da Olacak! Ekstra haber akışlarının olmadığı günde gözlerimiz Majör Merkez  Bankası Başkanlarının açıklamalarındaydı. İlk olarak Almanya Merkez  Bankası…

Gün Sonu: Dövizde neler yaşandı?

“Gözler Jerome Powell’da Olacak!

Ekstra haber akışlarının olmadığı günde gözlerimiz Majör Merkez  Bankası Başkanlarının açıklamalarındaydı. İlk olarak Almanya Merkez  Bankası Jens Weidmann’ın açıklamaları takip edildi. Weidmann  ECB’nin  tahvil alımlarının, bankanın bağımsızlığını tehlikeye sokabileceğini  ve merkez bankalarının aşırı yüklenmeye dikkat etmesi gerektiğini  söyledi. Weidman ayrıca, son zamanlarda ülkede yaşanan zayıflığın  başlangıçta düşünülenden daha fazla uzun sürdüğünü ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise  sıkılaştırmacı  yorumlarına devam ederken anlaşmasız bir Brexit senaryosunun derin  endişelere neden olabileceğini vurgu yapması dikkat çekti. 3. Olarak  ise akşam saatlerinde FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını  izleyeceğiz. Avrupa’yla devam edecek olursak gerek gelen açıklamalar  gerekse gelen veriler, bölge ekonomisine dair soru işaretlerini canlı  tutmaya devam ediyor.

Brexit’te belirsizlik  artık AB’yi  çökertiyor

 

Bölge’nin lokal sorunu Brexit konusunda ise her  kafadan bir ses çıkmaya devam ediyor. Öncelikli olarak sabahın ilk  saatlerinde İngiltere merkezli bazı haber ajanslarından İngiltere Başbakanı Theresa May’in, istifaya hazırlandığına dair spekülasyonlar  dikkat çekmişti. Ancak bu iddiaların aksine May, AB ile çalışmalarına  devam ediyor. Hatta parlamento üyelerini ikna edebilecek bir anlaşma  gerçekleştirmeden oylama yapılmayacağı belirtiliyor. Ayrıca May’in,  İrlanda sınır konusunda gerek AB gerekse parlamento üyelerini ikna  edebilecek bir anlaşma üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Ancak süre  kısalıyor. 29 Mart tarihine herhangi bir anlaşmaz yapılmaz ise  anlaşmasız bir ayrılık kaçınılmaz olup bu durum Sterlin varlıklarını  olumsuz, Dolar varlıklarını ise olumlu yönde etkileyebilir.

Ticaret Savaşları’nda temkinli iyimserlik

Ticaret  savaşları cephesinde ise bu hafta içerisinde ABD ve Çin heyetlerinin,  Pekin’de gerçekleştireceği ziyaret öncesi Beyaz Saray’dan gelen  açıklamalar görüşmelere yönelik iyimserliği artırıyor. Günün geri  kalanında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın yanı sıra ABD’de İş  İmkânları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edeceğiz.

 

Beyaz Saray danışmanının son açıklaması  burada

 

 

    EURUSD

 

İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane, Avrupa Merkez Bankası’nın, risklerin aşağı yönlü hareket ettiğinin bilincinde  olduğunu, gelecek verilere ölçülü bir yaklaşım içinde olduğunu ve para  politikasını verilere bağlı bir perspektif ile belirlenmekte  olduklarını vurguladı. Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidman’ın  ise risklere vurgu yapması dikkat çekiciydi. ABD tarafında ise  Başkan

Donald Trump’ın, ticaret savaşını noktalandırmak için Xi Jinping ile  görüşmek istediği belirtildi. Trump da Çin’in zor bir zaman yaşamasını  istemediklerini ve ticaret konusunda büyük bir anlaşma yapacaklarını  açıkladı. Bunun dışında ABD’de Demokrat ve Cumhuriyetçi kongre üyeleri  sınır güvenliğinin sağlanması için bir kaynak ayrılması üzerinde  anlaştı. 1 Milyar 375 Milyon Dolar civarındaki paket sınır duvarı için  kaynak ayırmasa da hükümetin açık olmaya devam edecek olması  Cumhuriyetçilerin taviz verdiğini göstermekte. Veri cephesinde Euro  bölgesinden herhangi bir veri beklenmezken, dikkatler yeniden Brexit  müzakerelerindeyken ABD’de ise JOLTS İş Açıklıkları verileri ve FED  Başkanı Powell’in konuşması takip edilecek.

Teknik olarak  kritik  olarak gördüğümüz 1.1300 noktasının ihlal edilmesiyle birlikte  satışların derinleştiğini görmüştük. Bugün ise bir toparlanma hareketi  hâkim olmuş durumda. Ancak yaşanan toparlanma sonrası hala daha 1.1300  seviyesinin altında bir fiyatlama var. Parite yukarı yönlü  hareketlerini sürdürebilmesi için bu seviye üzerine kendisini atması  gerekebilir. 1.1300 geçilmesi halinde ise ilk etapta 1.1330, 1.1345,  1.1370 ve 1.1410 dirençleri önemli olabilir. Tam olarak Euro lehine  ataklar görebilmemiz içinse 1.1465 ana direncini takip etmekteyiz.

1.1300 altı kalıcılıklarda ise 1.1285, 1.1260, 1.1230 ve 1.1215  desteklerini izleyeceğiz. Özellikle 1.1215’in altına inilmesi satışlar  hızlandırabilir.

 

USDTRY:   Dar bantta trendsiz seyir

 

Yurt içi tarafta bugün de  enflasyon ve jeopolitik konulara dair  açıklamalar takip edilmekte. Diğer taraftan yarın yapılacak olan  Hazine iç borç ödemeleri öncesi bugün yapılan ihalelerde arzın  üzerinde talep geldiği görüldü.  Yurt dışı tarafta ise  ticaret  savaşları ve Brexit gibi küresel risklerin durumu takip edilmekte. ABD  ve Çin heyetlerinin Perşembe ve Cuma günü yapacağı ticaret  müzakereleri öncesinde ABD Yönetimi’nden iyimser açıklamalar takip  edilirken, ABD dolarını küresel çapta kısmen zayıflattı. Brexit  konusunda ise her geçen risklerin artış gösteriyor olması küresel  anlamda riskleri dengeli tutuyor.

Bu bağlamda kur tarafında görülen  kısmi geri çekilmeye rağmen günlük bazda sığ hareketler göze  çarparken, günün kalanında yine  küresel riskler öncelikli olarak  takibimizde olacak. Keza, yurt içi tarafta  jeopolitik, siyasi ve  ekonomik risklerin durumuna yönelik gelebilecek açıklamalar da  fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak 5.2350 üzerinde  kalıcılık sağlamasıyla birlikte yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 5.2760, 5.2960, 5.3100, 5.6290 seviyeleri ilk etapta önemli olabilir.

5.2350 altında ise 5.2290, 5.2200, 5.2030 ve 5.1800 destek seviyeleri  kritik olacaktır.

 

 

IşıkFX Tarafından Hazırlanan  Forex Bülteni’nden alıntı; kaynak FOREKS

 

TL’de değerlenme devam edebilir

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler