Sosyal Medya

Döviz

Global yavaşlama endişeleri ile  Dow Jones, Gelişen Piyasalar  ağır yara aldı

  Wall Street’in öncü Borsa endeksi Dow Jones 30 (DJ30), Perşembe seansında 200 puan kayıpla gerilemesini 4cü güne taşırken, Dolar…

Global yavaşlama endişeleri ile  Dow Jones, Gelişen Piyasalar  ağır yara aldı

 

Wall Street’in öncü Borsa endeksi Dow Jones 30 (DJ30), Perşembe seansında 200 puan kayıpla gerilemesini 4cü güne taşırken, Dolar Endeksi 2017 ortalarından bu yana en güçlü seviyesini sınadı. ABD tahvil getirileri ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Endeksi (%1.65) sert kayıplar yaşadı. Cuma sabahı da Asya borsaları satıcılı.  OECD’den sonra AMB’nın    Euro-bölgesi büyüme tahminlerinde keskin aşağı yönlü revizyonlara gitmesi yatırımcılarda yeni bir global durgunluk kaygısı uyandırırken, Beijing’in ekonomiye çok temkinli teşvik vereceği açıklamaları da GOP rallisinin başını çeken Çin hisselerini sarstı.  ABD tarım-dışı istihdam ve ABD-Çin Ticaret Görüşmelerinin sonucu bekleniyor.  Güne 5.46 civarında siftah yapan dolar/TL küresel piyasalarda satışların sürmesi halinde  yükselişini 9cu gününe taşıyabilir.

 

AMB Başkanı Draghi Banka’nın   Euro-bölgesi büyüme öngörüsünü Aralık’ta %1.7’den %1.1’e revize ettiğini beyan etti. Spartan Capital Securities baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo “AMB ekonominin gevşek seyrettiğini itiraf etti, bu da varolan belirsizliklere yenisini ekliyor”.

 

Bank of Canada da büyüme görünümü çevreleyen belirsizlikleri gündemine alırken, Avustralya’da 4Ç2018 büyüme sadece %0.2 (Ç/Ç) olarak  gerçekleşti. Fed guvernörleri arasında ABD ekonomisinin ne denli ısındığı ve para politikasının yönü hakkında tartışma sürerken, AMB Eylül’de bir kez daha bankalara ek likidite sağlamak için LTRO-3 adı verilecek uzun vadeli repo operasyonlarına başlayacak.  OECD 2 gün önce yayınlanan küresel görünüm raporunda dünya ekonomisi için 2019-2020 büyüme tahminlerini hafif traşlarken, aşağı yönlü risklerin çoğaldığını vurgulamıştı.

 

Riskten kaçış var

 

Ticaret Savaşları ve Brexit’e global büyüme belirsizliği de eklenince, riskli varlıklardan kaçış yaşandı ve Dolar Endeksi %0.85 primle geceyi 97.70  düzeyinde kapattı. Buna karşılık enflasyon ve büyümeyle aynı yönde hareket eden ABD ve Alman 10 yıllık DİBS getirileri düştü.

 

Gelişen Piyasalar sıkıntılı

 

DJ30’da gerileme  Latin Amerika’da GOP hisse ve para birimlerine sıçradı.  Arjantin pezosu (%4.5) ve Brazilya reali (%0.78) başta önde gelen F/X’ler, MSCI Latin Amerika GOP Hisse Endeksi ise %1.9 geriledi.

 

Rabobank Latam stratejisti Christian Lawrence “GOP’ta tek hikaye güçlü dolar. Bu şartlarda para kazanmak zor, fakat GOP’ta alımların sona erdiğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bu sabah da Asya borsaları %2 düşen Şangay hisseleri önderliğinde geriliyor. TSİ 05:00’te dolar/TL 5.4570’e yükselirken, global trendler kadar ABD-Türkiye S-400 anlaşmazlığı da takip edilecek.

 

Yatırımcılar güçlü veri ve Ticaret Savaşları’nın sonlanmasını istiyor

 

Bugün açıklanacak ABD tarım-dışı istihdam verisi kritik. 180 bin veya üstünde istihdam kazanmıları ve yıllık ücret artışının %3’ün üstünde seyretmesi, ABD ekonomisinin gücünü ispat ederek, riskten  kaçışa set çekebilir. Fakat, bir çok araştırmaya göre Ticaret Savaşı artık işdünyası güveni ve tedarik zinciri üstünde tahrip edici olmaya başladı.

Bu çatışmada barış imzalanmadan Asya-Pasifik bloğunda kalıcı bir toparlanma hep şüpheyle karşılanacak.

 

Atlantik tarafında ise Brexit ve ABD-AB ticaret anlaşmazlıkları  her gün biraz daha güven azaltıcı gelişmeler olarak öne çıkarken, Euro-bölgesi devletlerinin darboğaza giren ekonomiye bütçe harcamaları yoluyla teşvik vermekten kaçınması da durgunluğu uzatabilir.

 

Türkiye için kritik  ay

 

Institute of International Finance verilerine göre yılbaşından bu yana 86 milyar dolar  sıcak para cezbeden GOÜ küresel yavaşlamaya aşırı kırılgan olabilir. Güçlü dolar ve yavaş büyüme geçmişte hemen her zaman GOP mali varlıklarından kaçışı tetikledi.  Bu trendlerin sürmesi özellikle GOP’un en cazip döneminde dahi çok az yatırım çeken Türkiye ve Arjantin gibi ülkeleri vurabilir.  TCMB sıkı para politikasını umulandan çok daha uzun süre koruyarak ekonomide resesyonu derinleştirebilir.

 

Mart, her anlamda Türkiye ve GOÜ için çok kritik bir ay olarak şekilleniyor.

FÖŞ

 

Şubat’ta dünya ekonomisi canlandı

 

OECD büyüme beklentilerini düşürdü

 

AB’den umutsuz Brexit açıklaması

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler