Sosyal Medya

Döviz

Geçen Hafta Döviz Rezervleri Düştü (Ama Bu O kadar da Kötü Haber Değil Çünkü…)

TCMB'nin döviz rezervleri artık her hafta son derece dikkatli takip ediliyor. her ne kadar brüt rezervlerin üstünde swapla sağlanan döviz rezervlerinin rezerv sayılıp sayılamayacağı tartışmasının gölgesi duruyorsa da... Geçtiğimiz hafta brüt döviz rezervlerinde az da olsa bir düşüş yaşandı. Fakat bu aslında ilk göründüğü kadar "kötü" bir haber değil.

Geçen Hafta Döviz Rezervleri Düştü (Ama Bu O kadar da Kötü Haber Değil Çünkü…)

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi bir haftada 142 milyon dolar düşüş gösterdi. Foreks’in Merkez Bankası verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, bir önceki hafta 75 milyar 38 milyon dolar olan rezerv, 7 Haziran ile sona eren haftada 74 milyar 896 milyon dolara geldi.

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi bir haftada 142 milyon dolar düşüş gösterdi.

Foreks’in Merkez Bankası verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, bir önceki hafta 75 milyar 38 milyon dolar olan rezerv, 7 Haziran ile sona eren haftada 74 milyar 896 milyon dolara geldi.

Merkez Bankası altın rezervi 20 milyar 517 milyon dolardan 21 milyar 485 milyon dolara gelirken, toplam rezerv 95 milyar 555 milyon dolardan 96 milyar 381 milyon dolara geldi.

Dolayısıyla brüt döviz rezervleri (swapları çıkarmadığımız takdirde) ufak bir düşüş sergiledi gerçi ama aslında toplam rezervlerde (yine swapları hariç tutmazsak) yükseliş bile var. Bunun sebebi ise altın rezervlerindeki artış. TCMB bir süredir altın varlıklarını arttırırken özellikle dolar (ABD hazine kağıtları) varlıklarını azaltıyor. Bunun sebebi ise, hiç resmen açıklanmasa da, ABD’nin olası bir yaptırımı nedeniyle zarara uğramamak olduğu düşünülüyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler