Sosyal Medya

Döviz

Fed/Brainard: Bilanço küçültme bu sene sona ermeli

ABD’de Aralık perakende satışların A/A %2.1 daralması, Fed guvernörleri arasında telaş yaratırken, Wall Street’in ardından bu sabah Asya borsalarında da…

Fed/Brainard: Bilanço küçültme bu sene sona ermeli

ABD’de Aralık perakende satışların A/A %2.1 daralması, Fed guvernörleri arasında telaş yaratırken, Wall Street’in ardından bu sabah Asya borsalarında da bir satış dalgası yarattı.  Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, Fed’in 4 trilyon dolar  büyüklüğündeki bilançosunu daraltma operasyonunun bu yılın sonundan  önce durdurması gerektiğini söyledi.

 

Bilanço daraltma faiz artırımından beter

 

Kansas City Fed’in yaptığı bir araştırmaya göre, Fed’in bilançosundan tahvil satışları ile dolar likiditesini daraltması, borçlanma maliyetlerini yukarı iterek, ekonomiyi yavaşlatıcı etki yapıyor.  Fed halen ayda brüt 50 milyar dolar tahvili piyasaya satıyor.  ABD bütçe açığının tüm projeksiyonları aşarak 2019 mali yılı için 1 trilyon dolara yaklaşacak olması da Fed’in borçlanma maliyetleri hakkındaki kaygısını artırıyor olabilir.

 

 

Brainard:  Aşağı yönlü riskler artıyor

 

Gale Brainard “Fed bilançosunun normalleştirilmesi süreci yapması arzu edilen  işi gerçekten yaptı” diye konuşan Brainard, “Bilanço küçültüme bu yıl sona ermeli” ifadelerini kullandı.

Fed, 4 trilyon dolar büyüklüğündeki bilançosunu aylık 50 milyar  dolar küçültüyor.

Brainard yaptığı açıklamada, Aralık ayı perakende satış verilerine de değindi. Aralık ayı perakende satış verisinin bir “felaket” olduğunu  ifade eden Brainard, satışlarda düşüşün ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü risklerin arttığının altını çizdiğini savundu.

Politika belirsizliğinin yüksek seyretmeye devam ettiğine işaret  eden Brainard, yurt dışında büyümenin düştüğünü ve finansal şartların  sıkılaştığını da not etti.

ABD ekonomisinin ivmesinin ise güçlü olmaya devam ettiğini ve  ekonominin hali hazırda iyi bir noktada bulunduğunu belirten Brainard, faiz artırımlarının askıya alınmasının para politikasında uygun bir  duruş olduğunu da ifade etti.

 

 

ABD enflasyon verisi Fed’e zaman kazandırdı

 

OECD:  Türkiye borçlanma maliyeti en hızlı artan üye ülke

 

Kaynaklar:  FOREKS, Reuters, CNBC.com

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler