Sosyal Medya

Döviz

Fed politika değiştirdi

ABD ekonomisi ve tüm riskli varlıkların kaderini etkileyecek bir adım atan Fed FOMC (Para Politikası Kurulu) faiz artırımlarına ara verdiğini,…

Fed politika değiştirdi

ABD ekonomisi ve tüm riskli varlıkların kaderini etkileyecek bir adım atan Fed FOMC (Para Politikası Kurulu) faiz artırımlarına ara verdiğini, bilanço daraltma hususunda ise esnek davranacağını açıkladı.  FOMC  açıklamasında ABD ekonomisinin gücünün yerinde olduğunu tekrarladı.   Fed başkanı Powell basın toplantısında Brexit, federal hükümetin bir aydan fazla kapalı kalması, Ticaret Savaşı ve AB-Çin’de gözlenen yavaşlamanın belirsizlikleri artırdığını ifade etti.

 

FOMC açıklamasında faiz artırımlarıyla ilgili ifade tamamen kaldırılırken, bilanço daraltma sürecinin ise daha önce öngörülenden daha çabuk sona ereceği açıklandı.

New York Times ve Bloomberg’e göre,  Fed parasal sıkılaştırmaya son verirken, parasal normalleşmeye (bilanço daraltmaya) da yakında mola verecek.

 

FOMC açıklaması sonrasında dolar değer kaybederken, Wall Street borsaları coşkulu bir  kapanış yaptı. ABD tahvilleri de prim yaptı.  Aynı coşku bu sabah Asya borsalarında da devam ediyor. Dolar/TL ise New York ve  Asya pazarında halen 5.22’den işlem görüyor.  Fed’in bu kararının Türkiye’nin içinde bulunduğıu Gelişmekte Olan Piyasalar varlık grubunu olumlu etkilemesi beklenir.

 

Bazı yorumcular Fed’in piyasa isyanına teslim olduğunu iddia ediyor.  Çünkü, Fed ABD ekonomisi hakkında görüşünü değiştirmeden para politikasında revizyona gitti.  Neil Kasghari gibi bazı FOMC üyeleri ise Fed’in ABD ekonomisini yorumlarken kullandığı modeli sorguluyordu.  Bu ikinci görüşe göre, enflasyonda artış beklenmezken, ekonomide büyümeyi boğacak ek parasal  tedbirler almak anlamsızdı.

 

Fed’in kararı geçici mi, kalıcı mı, doğru mu, yanlış mı yaptı, zaman gösterecek. Bildiklerimiz şunlar:  ABD’de ADP tarafından ölçülen aylık istihdam artışı 213 binle  ekonominin yolunda gittiğine dair önemli bir sinyal verdi.  Buna karşılık bu sabah açıklanan  Çin resmi imalat sanayi  PMI 49.5’le ikinci kez daralma bölgesinde kaldı. Avrupa’da ise Alman TÜFE enflasyonu Ocak’ta %1.7 ile konsensus olan %1.8’in gerisinde kalırken, Berlin 2019 büyüme projeksiyonunu %1.5’ten %1’e indirdi.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Tüketici güveni Nisan’da arttı ama kötümserlik sürüyor

    Tüketici güven endeksi bir önceki aya ve yılın başına göre artış göstermiş olmasına rağmen kötümserliğin korunduğunu görüyoruz. Mevsim etkilerinden arındırılmış…

  • Beklemedeyiz; ABD Türkiye’yi üzecek bir karar alabilir

    ABD’nin İran yaptırımlarına dair muafiyet tanıdığı bazı ülkelere dair bu muafiyetlerin kaldırılabileceği konusundaki beklentiler Türkiye’yi üzecek yönde artıyor. ABD’in Türkiye…

  • Piyasalar İçin Kritik Saat: 14.00. YSK Bugün toplanıyor!

    Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını bugün gündemine alarak görüşmeye başlaması bekleniyor. Piyasalar için en önemli gündem maddesi de bu. Ekonomistler olası bir seçim iptal ve yenilenmesinin seçim ekonomisinin yeniden başlamasına ve acil ekonomik önlemlerin ertelenmesine sebep olacağından endişe ediyor.

Benzer Haberler