Kudret AYYILDIR

Fed, Heyecanı Bastırdı Ancak!

8 Ocak 2019

Yeni yılın ilk haftasını kapatırken 04 Ocak Cuma günü gerek ABD verileri gerekse Fed Başkanı Powell’ın piyasalara verdiği mesaj, Merkez Bankacılığı kredibilitesinin ne kadar önemli olduğunu görmemize katkı sağladı. Yurtiçinde her ne kadar haftayı kapatacağız düşüncesi ve haftanın yorgunluğu olsa da TR saati ile 16.30 – 19.30 arasındaki gelişmeler göz ardı edilmemelidir. Neden göz ardı edilmemelidir sorusunun cevabını kısaca aktarmaya çalışacağım.

 

Aralık ayı Tarım Dışı İstihdam verisi 312 bin artış gösterdi. Piyasa beklenti ise 184 bindi. Rakam piyasa beklentisine dahil olan (Bloomberg – Maksimum 215 bin) anketlerin maksimum değerinin de çok üzerinde. Ayrıca 155 binden 176 bine de önceki rakamın yani Kasım’ın revizesi söz konusudur. İstihdam tarafında son yıllarda görülen artış çok önemli ve Fed’in istihdam konusunda elini güçlendirmektedir.

 

Ücretlere baktığımızda Ortalama Saatlik Kazançlar verisi bir yıl öncesine göre %3,0 piyasa beklentisi üzerinde %3,2’lik bir sonuca imza attı. Bu rakam kriz zamanından yani son 10 yılın en iyi rakamı. Bu süreçte ücretlerin artması, harcamanın da artmasına imkan tanıyabilir…

 

Tarım Dışı İstihdam verisi çok ciddi bir çıkış oluşmasına karşın işsizlik oranı %3,7 beklentisi üzerinde %3,9 olarak negatif bir sonuca imza attı. Ancak teorik anlamda sonuç negatif gözükse de aslında ülke ekonomik aktivite görünümü açısından pozitif. Çünkü yaklaşık olarak 420 bin ABD’linin yeni iş arayışına girdiği görülmektedir. Bu da ekonomiye inancın ve istihdam piyasasının ne kadar iyi olduğunun en önemli göstergesi olarak kabul edilebilir.

 

ABD’de tarafında istihdam ve ücretlerdeki önemli artışlar, ekonominin daha fazla ısınması anlamına gelir ki bu düşünce Trump – Fed arasındaki tartışmanın hararetini artırabilir. Çünkü ekonominin daha fazla ısınması, enflasyon beklentisinin artmasını, enflasyona ilişkin artışların da Fed’in para politikasında sıkı görünümünü yani şahin tonlu mesajlar vermesine imkan tanıyabilir. Fed’in faiz artırımı ve Trump’ın Fed’i eleştirdiği bir süreç, yeni dönemde hararetin artmasını sağlar. Tabii ABD tarafında bu tür ısınma, Türkiye gibi gelişen ve gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sorun demektir.

 

Fed Başkanı Cuma günü ABD’den gelen verilere rağmen enflasyon endişelerinin artmadığını söyledi. Ayrıca piyasalarda paniğin devam etmesi ve ekonomide yavaşlama tehlikesinin doğması durumunda ise faiz artırımlarını yavaşlatabileceğine yönelik güvercin tonda mesaj vererek, verilerden doğan heyecanı bastırdı. Ayrıca Merkez Bankalarının sözlü yönlendirmelerinin çok kritik olduğu bir dönemde olmamız sebebiyle bankaların kredibilite kaybının yaşanıp yaşanmamasına ilişkin Powell’ın, Başkan Trump istese dahi İstifa ETMEM şeklindeki sözleri dikkat edilmesi gereken bir husus daha olarak kaydedilmiştir.

 

Özetle, ABD’den güçlü veriler gelmeye devam ettikçe Fed konuya ilişkin bir değişim içerisine girecektir. Ancak bunun için kademeli, temkinli, veri odaklı bir profil çizdiği için piyasanın erken heyecanlanmasını istememektedir. Bu sebeple de Cuma günkü güvercin tonlu mesajı bu açıdan değerlendirmek gerekmektedir.

 

 

Peki Euro/dolar ne olacak?  GCM FOREX sitesini ziyaret edin

 

 

Kudret Ayyıldır

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları