Sosyal Medya

Döviz

Dövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalar

Çarşamba günü takip edilen Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararları ve  FED/FOMC tutanakları sonrası, majör merkez bankalarının sonraki  politika adımlarına yönelik tartışmalar…

Dövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalar

Çarşamba günü takip edilen Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararları ve  FED/FOMC tutanakları sonrası, majör merkez bankalarının sonraki  politika adımlarına yönelik tartışmalar dün piyasalarda takip  edilirken, ECB’nin açıkladığı Profesyonel Tahminciler Anketi  Sonuçlarında: Euro Bölgesi’nin 2019 ve 2020 yıllarına dair büyüme ve  enflasyon öngörülerinin aşağı yönlü revize edilmesi dikkat çekti.

Keza, ECB adına konuşan üyelerden Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy De Galhau’nun: Gerektiğinde parasal genişlemeye  kararlı oldukları ve ECB ile BOJ’un durumlarının farklı olduğu  yönündeki söylemleri de kritikti.

FED adına konuşan üyelerden Başkan Yardımcısı Richard Clarida: ABD ekonomisinin 2018’e göre yavaşladığına  dikkat çekerken, görünümün  cari politika ve faizler konusunda sabırlı  duruşun uygun olduğuna işaret ettiğini de belirtti. New York FED Başkanı John Williams ve St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın da  görüşleri takip edilirken  Williams ‘ın iyimser söylemlerine karşın, Bullard’ın ise “güvercin” tonda açıklamalarına devam ettiği görüldü.

Dün ayrıca, son zamanlarda olduğu gibi gündemin sıcak maddelerinin  arasında yine  Brexit ve Ticaret Savaşları vardı. Çarşamba akşamı, Brexit’in 31 Ekim 2019’u geçmeyecek şekilde uzatılmasına olanak  sağlayan AB Konseyi Liderler Zirvesi bildirgesinin yankıları gün  boyunca takip edildi. Bu bağlamda, Birleşik Krallık cephesinde Başbakan Theresa May ile Ana Muhalefet Partisi(İşçi Partisi) Lideri Jeremy Corbyn arasındaki görüşmeler yine önem kazanırken, dün de net  bir uzlaşma sağlanmadığı görüldü.

Ticaret Savaşları cephesinde ise, ABD ve Çin arasındaki müzakerelerin durumuna yönelik ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in iki ülke heyetleri arasında anlaşmaya ulaşmak için  icra ofisleri kurulacağı yönündeki açıklamaları sonrası, Çin Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklama şöyleydi:  Heyetler arasında son toplantıdaki  kararları ele almak için telefon görüşmeleri yapıldığı ve tam hızda  çalışmaların devam ettirilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Ayrıca, açıklama metninde: ABD’nin ulusal güvenlik gerekçesi ile Çin  şirketlerine sınırlamalar getirmesine karşı çıkıldığının belirtilmesi  de dikkat çekti.

Dün açıklanan ekonomik verilerde ise  Çin ‘in TÜFE ve ABD’nin ÜFE dataları artan enerji fiyatları kaynaklı olarak artış  gösterirken, ABD Çekirdek ÜFE’nin gerileme göstermesi ve Almanya TÜFE’sinin öncü datada olduğu gibi 2016 Kasım’dan bu yana en zayıf  gerçekleşmeyi teyit ettiği görüldü. ABD’de açıklanan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise son 50 yılın en iyi rakamına gerilemesi ise bir  miktar oynaklığa neden oldu.

 

Türkiye’de  gündem

Dün, yurt içi tarafta ise: ABD-Türkiye  ilişkileri çerçevesindeki gelişmeler ve YSK’nın İstanbul yerel  seçimlerine yönelik yapacağı açıklama takip edilirken, önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan “Yeni  Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” isimli yeni reform  paketine yönelik uluslararası kurumların görüşleri de kritikti.

 

Bugün  yine küresel cephede  Brexit ve Ticaret savaşları eksenindeki  gelişmeler piyasalar açısından kritik olacak. Yeni Zelanda ve

Avustralya dataları ile başladığımız günün diğer önemli ekonomik  verileri ise  Çin Ticaret Dengesi, Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, ABD İthalat-İhracat Fiyat Endeksi ve Michigan Üniversitesi ay ortası  anketleri olacak.

Ayrıca, Washington’da devam eden G20 Hazine ve Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantıları ve bugün  başlayıp 3 gün boyunca sürecek olan IMF-Dünya Bankası toplantılarından  gelecek mesajlar da oynaklıklara neden olabilir.

 

EURUSD yorumu

Çarşamba günü yayınlanan ECB kararları ve FED/FOMC toplantı  tutanakları sonrasında dün gün boyunca iki ülkenin merkez bankası  yetkililerinden gelen açıklamalar takip edildi. Özellikle Fransa Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Francois Villeroy’un: Euro Bölgesi  ekonomisinin yavaşladığına ve gerekli olduğu takdirde parasal  gevşemeye hazır olduklarına ilişkin söylemleri Euro varlıkları  üzerinde baskıya neden oldu.

Ayrıca, bir önceki günkü IMF  projeksiyonları gibi dün açıklanan ECB anketlerinde  2019 ve 2020  yıllarına ilişkin Euro Bölgesi büyüme ve enflasyon tahminlerinin  olumsuz yönde revize edilmesi de, bölgeye dair büyüme endişelerini  yeniden canlandırarak satış yönlü işlemleri destekledi. ABD tarafında  ise  ÜFE (Senelik çekirdek ÜFE kısmen gerilemesine karşın) ve İşsizlik Maaşı başvuruları rakamlarındaki olumlu tablo küresel çapta Dolar  varlıklarına pozitif yansıdı. Bugünkü ekonomik takvimde  Euro Bölgesi’nden Sanayi Üretimi, ABD’den ise İthalat – İhracat Fiyat Endeksi ile Michigan Üniversitesi Beklenti Anketleri açıklanacak.

Ayrıca, majör merkez bankalarının politikalarına yönelik öngörüler ve  uzun zamandır olduğu gibi Brexit ve ticaret savaşları konuları da  gündemimizin en üst sıralarında olmaya devam edecek.

 

Teknik seviyeler

Dirençler: 1.1300, 1.1330, 1.1345, 1.1370, 1.1390

Destekler: 1.1285, 1.1265, 1.1240, 1.1215, 1.1190

 

USDTRY yorumu

Çarşamba günü yurt içi tarafta açıklanan “Yeni Reform Paketi”ne  yönelik olarak yurt içi ve yurt dışı taraftan gelen tepkiler dün de  takip edilirken, özellikle uluslararası yatırım bankalarının  açıklamaları kur üzerinde yukarı yönlü ataklara neden oldu.

Öte  taraftan  TCMB tarafından açıklanan haftalık para ve banka  istatistikleri ve Ödemeler Dengesi (tablonun kritik bölümü olan Cari İşlemler Dengesi) de dün yurt içi tarafta izlenirken,  Kredi Garanti Fonu (KGF)’na Avrupa Yatırım Fonu’ndan Kontgaranti(harici garanti)  anlaşması ile hibe fon sağlanacağı yönündeki açıklama da kritikti.

Keza, yine yurt içi tarafta  jeopolitik riskler ve yerel seçimlere  dair gelişmeler de gün boyunca izlenirken, gelen spekülatif haber  akışları da ara ara kur üzerinde alış yönlü oynaklıklara neden oldu.

Yurt dışı tarafta ise  sistematik risk unsurları, majör merkez  bankalarının sonraki politika adımlarına yönelik haber akışları ve  ekonomik veriler de takip edilirken, bu taraftaki gelişmelerin  etkileri görece olarak yurt içine göre sınırlı kaldı. Bugün, önemli  veri olarak yurt içi tarafta  TCMB’nin bankalar arası para piyasası  istatistikleri takip edilecek. Ayrıca yine  siyasi ve jeopolitik risk  unsurlarının durumu fiyatlamalar açısından kritik olacak. Yurt dışı  tarafta da bazı ekonomik verilerin izleneceği günün, önemli haber  akışları da yine  Brexit ve Ticaret Savaşları eksenindeki  gelişmelerden gelebilir.

 

Teknik Seviyeler

 

Dirençler: 5.7550, 5.7675, 5.7740, 5.7930, 5.8000

Destekler: 5.7340, 5.7100, 5.6915, 5.6725, 5.6530

IşıkFX Tarafından Hazırlanan Forex Bülteni’nden alıntıdır

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler