Dövizde TCMB paniği

Dövizde Çarşamba günü  dış şokla başlayan yukarı hareket, Perşembe günü içsel koşulların da eklenmesiyle şiddetlendi. Kamu bankalarının F/X satarak müdahalesine…
20:053 Ocak 2019
Dövizde TCMB paniği
Dövizde Çarşamba günü  dış şokla başlayan yukarı hareket, Perşembe günü içsel koşulların da eklenmesiyle şiddetlendi. Kamu bankalarının F/X satarak müdahalesine…

Dövizde Çarşamba günü  dış şokla başlayan yukarı hareket, Perşembe günü içsel koşulların da eklenmesiyle şiddetlendi. Kamu bankalarının F/X satarak müdahalesine rağmen akşam saatlerinde dolar/TL kritik 5.50 direncine yakındı ve TL Döviz Sepeti’ne karşı günlük olarak %1.5 civarında değer kaybediyordu.

Çarşamba günü satış büyük ölçüde global piyasaları sarsan panik atağından esinlenirken, Perşembe günü devreye TCMB kaygısı da girdi.

ParaAnaliz’e konuşan ve isminin kullanılmasını istemeyen bir banka yetkilisine göre, kamu bankaları bugün 300 milyon dolar civarında döviz satarak TL’ye istikrar kazandırmaya çabalamış olabilir. Nitekim, gün içinde 5.55’in de üstüne tırmanan dolar/TL (TSI 20:00) 5.50’in hemen altında seyrediyor.

 

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar F/X Stratejisti Piotr Matys “Apple’in satış beklentisini düşürmesinden sonra başlayan depremin bir numaralı kurbanı TL oldu” dedi. Stratejiste göre, dolar/TL Kasım-Aralık’ta dip yapmış olabilir. Eğer 54.5-5.46 direnci kalıcı olarak yukarı kırılırsa, dövizde yükseliş sürebilir.

 

Işık F/X TSİ 17:45’te kaleme aldığı döviz notunda şunları kaydetti:

“Sabah saatlerinde ise enflasyon  rakamlarıyla güne başladık. Her ne kadar enflasyon rakamlarında YEP  hedeflerinden daha olumlu sonuç alınsa da TÜFE ile ÜFE arasındaki  makasın azalmaması ve küresel büyümeye yönelik endişelerin gelişmekte  olan ülkelere zarar vermesi kuru baskılıyor. Şuanda ise 5.55 seviyesi  üzerinde bir fiyatlama görmekteyiz. Bu seviye üzerinde kalıcılıklar TL  lehine hareketlerin devamını getirebilir. Bu durumda ise 5.5840,  5.6000, 5.6375, 5.6560 ve 5.6765 dirençleri ilk etapta önemli  olabilir.

Dolar/TL’nin 5.55 altına sarkması halinde ise ilk etapta 5.50 desteği  önemli olacaktır. Buranın kırılması halinde ise 5.4760, 5.4535, 5.4320  ve 5.4130 destekleri izlenebilir. TL lehine hareketlerin derinleşmesi  içinse 5.4130 altında kalıcılık görmemiz gerektiğini belirtelim. (FOREKS)

 

Ancak, TL’deki zafiyetin tek nedeni teknik göstergeler değil.  Reuters’e göre, Capital Economics uzmanı Jason Tuvey müşterilere gönderilen bir notta ”Enflasyonda gerileme, TL’de toparlanma ve ekonomik aktivitede gözlenen gerileme TCMB’nin bu ay yapacağı PPK toplantısında faiz indirmesi için fırsat oluşturdu” iddiasını dile getirdi.

 

Reuters günlük GOP bülteninde Başkan Erdoğan’ın yüksek faiz hassasiyetinden bahsederek  yatırımcılar gözünde TCMB’nin siyasi baskı altında karar aldığı  algısının doğduğunu ifade etti. Reuters’e de konuşan Matys TCMB’ye çok sabırlı olmasını tavsiye etti.

 

Basın kaynaklarında bahsi geçmese de, ParaAnaliz sitesinde yer alan, TCMB Genel Kurulu’nun erkene alınması haberi de TL’deki satışları tetiklemiş olabilir. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz haberimizde şu iddiaları dile getirmişti:

 

“Dokuz aylık tutarı (TCMB karını) Hazine’ye normal zamanından üç ay önce avans olarak devredecek. Bu da işlerin ne kadar sıkışık olduğunu göstermektedir… Ekonomi politikaları kısa vadeciliğin önemli bir örneğini vermekte, seçim ekonomisi tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

 

Ekonomist Uğur Gürses de bu görüşe destek verdi: “Asıl amaç şu: 2018’de kriz koşullarında elde edilen Merkez Bankası’nın kârını apar topar Hazine’ye aktarmak. Üzücü olan tarafı şu: Kriz koşullarında şirketler batarken ve zarar ederken Merkez Bankası kâr elde eder. Krize çare bulmak yerine, koşa koşa bu kârı seçim kaynağı olarak Hazine’ye aktarmak için gündem oluşturulması hiç de hoş durmuyor.”

 

Haberin tamamının okumak için tıklayın

 

GOP’ta sarsıntı muhtemelen geçicidir, yatırım bankaları ve fon yöneticilerinin 2019 beklentileri çoğunlukla iyimser. Fakat, TL hala çok kırılgan bir para birimi. Halihazırda cari dengedeki iyileşme fiyatlanıyor. Eğer gözler yerel seçim öncesi oynanan oyunlara dönerse, TL’de yeni bir panik dönemi yaşanması kaçınılmaz olur.

 

2018 Nisan-Mayıs’da piyasalarla TCMB faizleri konusunda inatlaşma, TL’de 2018’in birinci depremini hazırladı. Rahip  Brunson krizi seçimden sonra ikinci depremin nedenidir. Bu kez de Şubat-Mart Hazine borçlanmalarında piyasalarla DİBS faizi çekişmesi yaşanırsa,  yabancı yatırımcılar kaçabilir, Türkiye yeniden güven kaybederek, TL kalıcı  hasar görebilir.

 

 

Dün akşam yazdık:  Dolar niye yükseldi?

Bu sabah yazdık:  flash-crash kazası

Yorumlar

Son güncelleme: 20:063 Ocak 2019
Paylaş Tweet