Sosyal Medya

Döviz

Dövizde Libya telaşı

Reuters, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Türkiye'den deniz, kara ve hava askeri desteği talep ettiği haberini geçti

Dövizde Libya telaşı

2020’de Türkiye ekonomisi ve piyasaların kaderini jeo-politik riskler belirleyecek. Türkiye savaşın en temel düsturu olan “düşman azalt, cephe daralt” prensibini boşlayarak gittikçe yaygınlaşan alanlarda diplomatik ihtilaflara girişiyor.  ABD ile yaptırımlar, AB ile göçmenler, Suriye’de hem Güvenli Bölge, hem de İdlib’te mülteci krizi sürerken, şimdi de Reuters, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Türkiye’den deniz, kara ve hava askeri desteği talep ettiği haberini geçti.

Bir süredir yatışıp 5.93-5.94 bandında yeni yılı bekleyen dolar/TL’yi hareketlendiren muhtemelen bu haberdi. Ek olarak, bazı ekonomistlere göre BDDK’nın son swap tebliğinden sonra yüksek miktarda sıcak para da ülkeyi terketti.

 

Reuters haberinin özeti şöyle:   Habere göre Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye’den kara, hava ve deniz olmak üzere üç alanda askeri destek talebinde bulunduğunu açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye ile Libya deniz yoluyla komşudur. Meşru Libya yönetimine çok ciddi desteklerimiz oldu. Gerekirse Libya’ya desteğimizin askeri yönünü arttıracağız” demişti.

 

Bloomberg’e göre ise TSK Trablusgarp’ı savunmak için savaş gemileri gönderecek. Bir kara birliği ise hükümet güçlerine eğitim desteği verecek. Ek olarak Suriye’de TSK yanında çarpışan Türkmen Tugayları’nın da Libya’da savaşa katılacağı duyumu var.  Libya’da BM tarafından tanınan hükümet Arap Dörtlüsü ve Rusya tarafından sabote ediliyor.  Trump’ın tutumu ise her zaman olduğu gibi muğlak.  Ankara’nın aktif olarak savaşa katılması Rusya ile ortaklığına zarar verebileceği gibi, Arap ülkelerinden ekonomik misillemelere da yol açabilir.

ParaAnaliz’in görüşlerini aldığı, ismininin   kullanılmasını istemeyen bir ekonomist ise:  “Resmi verilerini kullanarak, geçen hafta yabancı yatırımcının TL (carry trade pozisyonlarını kapatarak) piyasasından 3.1 milyar dolar civarında çıkış yaptığını hesapladık.

Geçen hafta kamu bankalarının net döviz pozisyonu 0.1 milyar dolar fazladan 1.6 milyar dolar eksiye geçmiş görünüyor. Yabancı çıkışları kaynaklı döviz talebinin 1.7 milyar doları kamu bankaları tarafından, 0.5 milyar doları da yurtiçi yerleşiklerin döviz satışlarıyla karşılanmış görünüyor” ifadelerini kullandı.

 

Bu çıkışların Libya haberi ile bağlantısı yok, Türkiye artık kısa vadeli sıcak para istemediğini hem beyanen hem de BDDK tebliğiyle açıklayınca, yatırımcılar da ülkesine dönüyor.

Yine de yeni yılın ikinci haftasında yabancı fonlar yeni portföy kararlarını vermeden ve TCMB’nin Ocak PPK toplantısının neticesi görülmeden dövizde sert   hareket beklenmemeli. Jeo-politik ihtilafların tırmanmasına TCMB‘nin 200 baz puan gibi bir faiz indirimi eşlik ederse, kurda çalkantının dalga boyu artar.

 

 Dövizde Asıl Tehlike Ocak – Mart Arası

Dr. Baki Demirel Yazdı: İmkansız Üçleme, Güven Sorunu ve Hormonlu Büyüme Üzerine Notlar

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler