Sosyal Medya

Döviz

Döviz ve emtia ve altın  raporu

EUR/USD paritesinde aşağı yönlü seyir devam ediyor Güçlü ABD verileri sonrasında artış yaşayan ABD doları, Salı günü  Avrupa’da erken ticarette…

Döviz ve emtia ve altın  raporu

EUR/USD paritesinde aşağı yönlü seyir devam ediyor

Güçlü ABD verileri sonrasında artış yaşayan ABD doları, Salı günü  Avrupa’da erken ticarette euro ve İngiliz sterlini karşısında bir  haftanın yüksek seviyesini gördü. İngiltere ve AB yetkilileri arasında  Brexit üzerine yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedilmemesi de, dolar  karşısında her iki dövizi tartan etkenlerden biri oldu. İngiltere’nin  iki taraf arasındaki ticareti yumuşatmayı garantilemek için gereken  güvenli geçiş düzenlemeleri olmaksızın Mart ayında AB’den ayrılacağına  yönelik riskler artıyor. İngiltere milletvekilleri ve AB Komisyonu  yetkilileri arasındaki görüşmelerde Pazartesi günü anlamlı bir  ilerleme yaşanmazken, raporlar, İngiltere Başbakanı Theresa May’in  kendi partisi içindeki desteğinin yine azaldığını ortaya koydu.

EUR/USD çifti 1,1416 dolara düşerken, sterlin 1,3031 dolara doğru  toparlanmadan önce 1,3027 dolar seviyesine kadar geriledi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD  paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından  paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının  ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla  1,1342 destek seviyesiyle 1,1600 direnç seviyesi arasında yön  arayışının devam ettiği görülüyor.  EUR/USD paritesinde 60 dakikalık  grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1423 seviyesine yakın bir  seviyede hareket ediliyor, 50 dk hareketli ortalama 1,1449 seviyesinde  bulunuyor. RSI İndikatörünün 30 ref seviyesini aşağı kırma eğilimi  EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

 

Dolar/TL’de 5,20 seviyesinde denge bulmaya çalışıyor

 

Fed, yılın ilk FOMC toplantısında faiz artışına gitmezken yılın  kalanında da sabırlı davranacağını belirtti ve beklentilerden güvercin  gelen açıklamalar sonrası ABD Dolar Endeksi 95,0 seviyesine geriledi.

Endeks, 95,0 seviyesine gerilemesinin ardından hafif hafif toparlanma  gösterse de Fed sonrası küresel risk iştahının artması ile doların  majör ve gelişen ülke paraları karşısındaki etkisi de zayıfladı. ABD  Dolar Endeksi dün 96,0 seviyesini test etti ve belirttiğimiz gibi  hafif ilerleme gösteriyor, ancak gelişen ülke paralarının çoğu ise  dolar karşısında yükseliş yaşıyor.

USD/ZAR ve USD/MXN %0,30 üzerinde düşüş yaşarken USD/TRY de %0,25  düşüşle 5,19’a geriledi.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini  görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek  seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek

5,10-5,40 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği  görülmekte. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,22 seviyesinde bulunuyor, bu  seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir,  üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,30-5,35 eğilimini  arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,18 seviyesi destek  olarak karşımıza çıkarken, 5,23 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

 

Altın 2 günlük düşüşün ardından yatay seyir izliyor

 

Altın fiyatları, iki günlük düşüşün ardından, Asya’da tatil  dolayısıyla düşük hacimli işlemlerle birlikte yatay seyrediyor.

Asya’da hisse senetleri, Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore,  Malezya ve Vietnam piyasalarının haftanın bir kısmında Ay Takvimine  Göre Yeni Yıl tatili dolayısıyla kapalı olmasından dolayı durgun bir  seyir izledi. Dolarda son dönemde görülen güçlü seyir altını tutuyor,  ancak riskten kaçınma eğiliminin halen sürmesinden dolayı, fiyatlar  düşük seviyelerde taban buluyor.

Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1248$  seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin üzerinde  kaldığı sürece 1285-1325$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1285$ seviyesindeki direnç aşılmasıyla birlikte 1300$ seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek.

Yukarı yönde 1316 ve 1319 direnç seviyesi olarak izlenirken, 1310$ ve  1308$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

 

Petrol fiyatları, 52-55$ arası denge bulmaya çalışıyor

Petrol fiyatları, üç gündür ilk kez hafif yükseldi ancak küresel  ekonomik görünüme ilişkin endişeler kazanımları sınırladı. Brent ham  petrolünün en yakın vadeli fiyatı LCOc1 dün yüzde 0.8 ekside  kapandıktan sonra bugün 62.05 dolarda bulunuyor. ABD hafif petrolü

CLc1 değişim, son işlem %0.09 53.71 dolar.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi  67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş trendine dönüşmüş  görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 50,62$ seviyesini yukarı  kırmasının ardından 55-60$’ın hedef haline gelme ihtimalinin tekrar ön  plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini  yukarı kırmış görünüyor, bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım  bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 56$ seviyesi direnç olarak  izlenirken 52,5$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

 

 

Info Yatırım Bülteni, FOREKS

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler