Sosyal Medya

Döviz

Döviz mevduat çözülüyor mu?

Bireyler sürekli döviz alıyor, şirketlerin bakiyesi bazen azalıyor. Niye?

Döviz mevduat çözülüyor mu?

SABAH Gazetesi “Mevduat faizleri bir yılın dibinde” başlıklı ekonomik değerlendirmesinde döviz hesaplarının çözüldüğünü öne sürdü. Bu iddia bazı yabancı fonlar tarafından da dile getiriliyor, hatta TL’nin ilerleyen aylarda değer kazanması için   en önemli gerekçe olarak sunuluyor. Halbuki döviz mevduatın çözüldüğüne dair en ufak bir done dahi yok.  Azalan kurumsal DTH! Şirketler de muhtemelen dövizden TL’ye   dönmüyor. Son veri haftasında bireyler 60 milyon da olsa döviz mevduatını artırdı.

 

SABAH:   Döviz mevduat çözülüyor

 

Hükümetin dolarizasyonu önlemek için aldığı tedbirlerin yanı sıra, kamu bankaları öncülüğünde sektörün TL mevduatın cazibesini artıran yeni ürünleri, döviz hesaplarında da çözülmenin fitilini ateşledi. 26 Temmuz-2 Ağustos arasındaki 1 haftalık dönemde, toplam döviz hesapları 942 milyon dolar azalarak 185 milyar 711 milyon dolara indi. TL’ye güveni artıran adımlar, yabancı yatırımcıları da Türk tahvillerine yöneltti. Yabancılar iki haftada 233.5 milyon dolarlık tahvil aldı.

 

Bloomberg:  Türkler dövize doydu, TL “sıfırdan” “kahramana” yükseldi

TL’nin yerel seçimler sonrası dolara karşı Gelişmekte Olan Ülkeler arasında eşsiz yükselişini değerlendiren Bloomberg incelemesinde “TL’nin zaferinde henüz farkedilmeyen bir davranışsal değişimin büyük rolü var. Türkler yabancı para iştahlarını kaybediyor” ifadesi yer aldı.

 

Aynı makalede  Societe Generale stratejisti Phoenix Kalen TL’yi  adil değerinin altında ilan ederek dolar/TL için 4.70 hedef verdi.

 

Makalede Türklerin son veri haftasında 1 milyar dolar döviz bozdurduğu iddiası da yer alıyor.

 

İşin gerçeği nedir?

 

Cevabı almak için Bizim Menkul haftalık raporuna dönelim:

“TCMB tarafından periyodik olarak yayınlanan verilere göre 2 Ağustos ile biten haftada yurtiçinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 62 milyon dolar artarak 116.542 milyon dolara yükselirken tüzel kişilerinki 1.005 milyon dolar azalarak 69.170 milyon dolar oldu”.

 

Aşağıdaki tabloda da bireylerin sürekli döviz alırken, şirketler FX mevduatının zaman içinde dalgalandığını görüyoruz.

Peki, bu dalgalanmanın sebebi kurumların döviz bozdurup TL mevduata dönmesi mi?  Muhtemelen değil. Büyük olasılıkla kurumsal FX  döviz mevduatında gerilemeler dış borç veya Türk bankalarına FX borç ana para-faiz ödemelerini yansıtıyor.

 

Bu duruma örnek göstermek için İş Bankası Ekonomik Araştırmalar Birimi Haziran ödemeler dengesi raporunu inceleyelim:

 

“Portföy yatırımları kalemindeki sermaye çıkışı Haziran ayında sürdü. Bu dönemde, bankaların ve diğer sektörlerin yurt dışı tahvil ihraçlarına ilişkin olarak yaptıkları 2,6 milyar USD’ye yaklaşan geri ödemelerin etkisiyle portföy yatırımları kaleminde 2,1 milyar USD sermaye çıkışı yaşandı”.

“Öte yandan, 1 milyar USD’si bankalar, 1,2 milyar USD’si diğer sektörler tarafından olmak üzere özel sektörün Haziran ayında toplam 2,2 milyar USD’lik net kredi geri ödemesi gerçekleştirdiği görüldü”.

 

Bu ödemelerin Temmuz-Ağustos’ta da devam ettiğini öngördüğümüz için vatandaşın dövizden vazgeçmediğini öne sürüyoruz.

 

Kurban öncesi ve tatil harcamaları nedeniyle bireylerin döviz birikimi bir miktar yavaşladı, ama sona erdiğini söyleyebilmek için hiç bir kanıtımız yok.  Aksine, mevduat faizlerinin enflasyondan hızlı gerilediğini göz önüne alırsak, dolarizasyonun önümüzdeki aylarda şiddetlenmesi hala ufukta duruyor.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

FÖŞ anlattı:  Fırat’ın Doğu’su, Enflasyon’un kuzeyi

 

Video:  Dolarizasyon nasıl engellenir?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler