Sosyal Medya

Döviz

Dolar/Yen 10 haftalık zirve yaptı

Çin’in bazı ABD tarım ürünlerinde  ithalat kotalarını kaldıracağı duyumları ve büyük ekonomilerden gelen iyimser veriler risk iştahını coştururken, Dolar Endeksi’ni…

Dolar/Yen 10 haftalık zirve yaptı

Çin’in bazı ABD tarım ürünlerinde  ithalat kotalarını kaldıracağı duyumları ve büyük ekonomilerden gelen iyimser veriler risk iştahını coştururken, Dolar Endeksi’ni de yükseltti ve ABD gösterge 10 yıllık devlet tahvili getirisi %2.76’ya yükseldi.

 

Dolar/Yen 111’i aşarak 10 haftalık rekorunu kırarken Dolar Endeksi de haftayı 0.5 kazançla, 96.50 civarında kapattı. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi Cuma günü %0.3 değer kazandı, fakat bu ülkelerin para birimleri başta TL olmak üzere dolara yenik düştü.

 

BMO Capital Markets (Londra) Avrupa F/X Strateji direktörü  Stephen Gallo dolara en büyük desteğin  güç yitiren Yen’den geldiğini not ederken, ABD-Çin Ticaret Barışı ihtimalinin güçlenmesinin de destek olduğunu ifade etti.  Trump ve Xi Jinping’in Mart ortasında bir ticaret antlaşması imzalamsı beklenirken, henüz iki ülke arasındaki tüm pürüzlerin ortadan kalkmadığını da hatırlatalım.

 

ABD’de 4Ç2018 GSYİH’nin %2.6  büyüme kaydetmesi ABD 10 yıllık DİBS’de haftalık olarak getirileri 10 puan sıçrattı. Fakat, ISM imalat sanayi güven anketi Şubat’ta 56.6’dan 54.2’ye gerilerken, University of Michigan tüketici güven anketi ve bireysel gelir ve harcama verileri de beklentilerin altında kladı. ABD’de Trump’ın zamansız açıklamalarının moral bozduğu görülürken, AB ekonomisinin çok sert ivme kaybı, düşük enflasyon ve bitmeyen Brexit endişeleri de Euro’nun altını oyuyor.

 

Öte yanda, Çin’de daralma bölgesinde kalmasına rağmen özel sektör Caixin PMI imalat sanayi endeksinin aylık yükseliş kaydetmesi ekonominin dip yaptığı görüşünü güçlendirerek risk iştahına destek veriyor.

 

Mart ayında dolar ve Sterling’ın Euro ve Yen’e karşı göreceli iyi performans sergilemesi beklebilir.  Uzmanlara göre, ABD-Çin arasında  geçici de olsa bir ticaret barışı imzalanması ve bu sonucun  ABD sabit sermaye yatırımları ve Çin ihracatını olumlu etkilemesi en yüksek ihtimalli senaryo. Brexit’te ise bir anlaşma umudu yükseldi. Parlamento’da Theresa May’in anlaşma önerilerine karşı çıkanların sayısının azaldığı rapor ediliyor. Dolar açısından 8 Mart’ta açıklanacak tarım-dışı istihdam verileri, Euro açısından da AMB PPK kritik. AMB PPK’da bankalardan gelen talebe rağme uzun vadeli repo borç verme mekanizması olan LTRO’nun yenilenmesi kararı çıkmayacak.

 

 

Çetin Ünsalan yazdı: Dolar 5.00’ın altına düşer mi?

 

Dolar/TL neden yükseliyor?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler