Sosyal Medya

Döviz

Dolardaki güçlenme uzun soluklu olmayacak

Fed’in dün akşamki kararı sonrası Dolar/TL bu sabah 5.60 seviyesinde seyrediyor. Dünkü enflasyon raporu toplantısında verilen mesajların piyasada olumlu algılandığını,…

Dolardaki güçlenme uzun soluklu olmayacak

Fed’in dün akşamki kararı sonrası Dolar/TL bu sabah 5.60 seviyesinde seyrediyor.

Dünkü enflasyon raporu toplantısında verilen mesajların piyasada olumlu algılandığını, faiz indirimlerinin süreceği beklentisinin de korunduğunu söyleyen Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek’in Sözcü’de yer verilen görüşlerine baktığımızda: “Ancak dün akşam Powell’ın yaptığı açıklamalar Fed’in bir sonraki hamlesinin ne olacağına dair kafa karışıklığına neden oldu. Dolarda gözlenen değerlenmeye karşılık ABD tahvil faizlerinde yukarı hareketin sınırlı kalması dolardaki güçlenmenin uzun soluklu olmayacağını düşündürüyor” dediğini görüyoruz.

Gödek “Dolar/TL’de 5.70-5.73 seviyeleri aşılmadıkça yukarı hareketin devamını beklemiyorum ancak dolar güçlenmeye devam ederse kur için sıkıntı. Öte yandan TL’de son dönemde olumlu bir seyir var ki bu da yurtdışı piyasalardaki iyimserlik, baz etkisiyle de olsa enflasyonun düşecek olması ve ülke risk primindeki gerilemeden kaynaklanıyor” diyen Gödek, “İçeride Temmuz ayı enflasyonu önemli olacak ancak asıl olarak odak dışarıya dönecek diyebiliriz. Eylül’deki toplantıya kadar Fed yöneticilerinin açıklamaları ve veriler izlenecek” dedi.

Analistler TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin TL’ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler