Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’ye kamu satışı ve swap freni

enetleme kurumları TL ve piyasaları savunma çabalarına hız vererek yedi banka hissesinde açığa satışa yasak getirirken, bankalara da Londra’da swap pazarında TL borç vermemelerini öğütlediler

Dolar/TL’ye kamu satışı ve swap freni

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ziyareti öncesi dolar/TL önce 5.86’ya geriledi, biz bu satırları TSİ  20:00’de yazarken 5.90’a denge arıyor. Paritenin hafta içinde gün içi zirvesi 5.95  civarında gerçekleşmişti. Halen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pence delegasyonları ile birlikte görüşmeyi tamamladı. Mike Pence’den varılan sonuçlar hususunda açıklama bekleniyor. Pence’in bir kez daha Barış Pınarı’nın geleceği hakkında uzlaşmaya varılamadığı ve yaptırımların ufukta olduğu yönünde açıklamaları bir olasılık ve döviz-faiz cephesinde yeni çalkantıların katalisti görevini yapabilir.

Belki de bu nedenden dolayı dünden bu yana kamu hem döviz hem de Londra off-shore swap piyasasında TL’nin değerini koruyucu önlemler alıyor. Reuters’ göre (haberin linki burada): Türk bankaları TL’yi savunmak için FX satışlarını katlayarak sürdürürken, Reuters’in görüş aldığı 3 Türk banker  Lonra swap pazarında TL borç verme işlemlerinin kısıtlandığını iddia ettiler.

İsmini vermekten kaçınan bir üst düzey Türk banka yetkilisi:  “Sözleşmelerle taahhüte alınmış miktarlar dışında, Türkiye’den taze TL gelmiyor” ifadesini kullandı.

Bize Londra’da  bir fon yöneticisi tarafından gönderilen Bloomberg haberine göre (Başlık: Lira Steadies Before Erdogan Meets Pence on Syria: Inside Turkey, 2019-10-17 06:27:38.666 GMT), 1 yıl vadeli dolar-TL swaplarında faiz %16.69 oldu, dün 60 baz puan yükselmişti. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primleri de Çarşamba akşamı 400 baz puanı geçerek bir aylık zirvelerini yeniden sınadılar.

Bu arada denetleme kurumları TL ve piyasaları savunma çabalarına hız vererek yedi banka hissesinde açığa satışa yasak getirirken, bankalara da Londra’da swap pazarında TL borç vermemelerini öğütlediler.

 

FÖŞ: TCMB Faiz İndirimlerine Elveda

FÖŞ:  ABD Yaptırımları Ekonomiyi Çökertebilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler