Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de son durum: Tepkiler kısa süreli olabilir

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirmesi ardından Dolar/TL…

Dolar/TL’de son durum: Tepkiler kısa süreli olabilir

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirmesi ardından Dolar/TL yükselişe geçerken küresel piyasalar gündemde kalmaya devam ediyor. Dolar/TL’nin 5.70 seviyesinin üzerine çıktığı görülüyor. Kur bayram tatilinden önceki son hacimli işlem gününde 5.45 seviyesine kadar çekilmişti.

Küresel piyasalara bakıldığında Asya borsaları büyük ülkelerin ekonomilerine para veya maliye politikasıyla destek vereceği beklentilerinin küresel resesyonla ilgili endişeleri hafifletmesiyle kazanımlarını artırdı.

Dolar/TL saat 10.44 itibarıyla 5.6999/5.7036’dan işlem gördü. Kurun yukarı yönlü hareketi devam ediyor.

Ekonomiye destek verileceğine dair beklentilerle riskli varlıklar değer kazanırken, tahvil ve altın gibi güvenli liman varlıklar değer kaybetti.

TCMB açıklamasına göre, yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren 3 bankacı, ilgili düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların genel olarak bugün için kriterleri sağlayamadıklarını belirttiler.

Powell takip edilecek

Bankacılar bu haftanın en önemli gündem maddesinin ise ABD Merkez Bankası olacağını düşünüyorlar. ABD tahvil getirilerindeki sert düşüş ve ters verim eğrisi sonrası Powell’ın Jackson Hole konuşmasında verebileceği politika mesajları küresel piyasalarda yön belirleyici olarak izlenecek. Piyasa bu konuşmadan Fed faiz indirimi tahminlerini de güncellemesine neden olabilecek.

Tatil öncesi son hacimli gün olan 9 Ağustos’ta dört ayın en düşük seviyesinde 5.45 civarında işlem gören dolar/TL, geçen hafta küresel piyasalarda sert satış baskısı yaşandığı dönemde 5.63’ü test etmişti.

Analistler küresel tahvil piyasalarındaki negatif getirinin artığı bir dönemde TL’nin sağladığı yüksek getiri, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesinin TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Tahvil piyasasında ise Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi. Dün valörde son işlem %15.98 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Dün son işlem ise %15.59 oldu.

Kurdaki tepki kısa süreli olabilir

Investing.com’dan Şenay Şerefoğlu “Dolar/TL kurunda 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 5,7260 en yakın direnç olarak izlenirken 5,64 üzeri günlük kapanışlar kuru yeniden 5,78-5,82 aralığına taşıyabilir.” diyor.

İntegral Yatırım günlük notlarında “Dolar/TL kuru 5.65 bölgesinde işlem görüyor. Kur için haber akışları takip edilmeli. Dün TCMB zorunlu karşılıklarla ilgili yapmış olduğu açıklamasının ardından Dolar/TL kurunun yukarı yönde tepki verdiğini gözlemledik. Ancak bu etkinin kısa süreli olabileceğini öngörmekteyiz. Kur için yeni bir hareket oluşturduğunu söylemek zor. Bugün takvim sakin olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.” noktalarını paylaşıyor.

Teknik beklentilerinde ise kurum “Dolar/TL kuru 5.65 çevresinde işlem görüyor. Kur bu seviyenin üzerinde ısrarcı olursa bu durumda 5.72 seviyesi yukarıda izlenebilir. Şimdilik yok değiştirdiğini söylemek erken. Bugünkü kapanışı da görmekte fayda var. Kur 5.65 seviyesinin üzerinde yorulabilir ve yerini kar satışlarına bırakabilir. Aşağıda ise şimdilik 5.60 – 5.55 aralığı izlenebilir.” diyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler