Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de kritik seviyelerdeyiz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla Dolar/TL gerilerken, çelişkili açıklamalar bu sabah kurda hafif…

Dolar/TL’de kritik seviyelerdeyiz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla Dolar/TL gerilerken, çelişkili açıklamalar bu sabah kurda hafif bir düzeltmeye neden oldu.

Trump, yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak “Şu anda bu konuya (yaptırımlara) bakmıyoruz” yanıtını veren Trump daha sonra söz konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen ifadeler kullandı.

İLGİLİ HABERTrump: Türkiye'ye ŞU ANDA S-400 Yaptırımı GetirmeyeceğizTrump: Türkiye’ye ŞU ANDA S-400 Yaptırımı Getirmeyeceğiz

Trump’a Ankara’ya yaptırımlara göz ardı edip etmediği sorulduğunda “Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz” dedi. yandan ABD’li Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatörler Trump’ın Rus ordusuyla iş yapanları cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunan tasarı sundular.

İLGİLİ HABERSenatörler Trump'ın üzerindeki baskıyı artırıyor: Türkiye'ye yaptırım şartSenatörler Trump’ın üzerindeki baskıyı artırıyor: Türkiye’ye yaptırım şart

Dün saat 16:40’da 5.6915/5.6935 seviyesinde olan dolar/TL, Trump’ın ilk açıklaması ile akşam saatlerinde 5.6140 seviyesine kadar geriledikten sonra bu sabah saat 09:07’de 5.6430/5.6485 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 5.9978/6.0039, euro/TL ise 6.3532/6.3562 seviyesinde.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, Trump’ın açıklamaları ile dün gerileyen dolar/TL’de bu sabah itibariyle yukarı ataklar olduğunu söyleyerek, “Trump’ın açıklamasının daha net anlaşılmaya başlamasıyla kurda düzeltmeler görüyoruz. Gelebilecek yeni açıklamalar da bugün kurda volatiliteyi artırabilir” dedi.

Önümüzdeki dönemde olası yaptırımların içeriğinin önemli olacağını, ekonomide likidite sorununa neden olabilecek kararlar görülmezse TL’ye çok olumsuz yansımayabileceğini söyleyen Kavak, “Bu durumda piyasa kısa vadede TCMB’ye ve ne kadar indirim yapacağına odaklanacaktır. TCMB’den 300 baz puana kadar gelebilecek bir indirim hasarsız atlatılabilir ancak 400 baz puanın üzerindeki miktarlar ciddi bozulmaya neden olacaktır. Öte yandan ZK konusu da izlenecek” dedi.

Dolar/TL’nin 5.57 seviyesinin altına kalıcı gerilemesi halinde 5.30’lara hareketin başlayabileceğini belirten Kavak, yukarıda ise 5.78’in kırılmasının 5.92’leri hedef haline getirebileceğini belirtti.

Yurtiçinde son günlerdeki haber akışı ve devam eden risklere rağmen kurda sakin ve aşağı yönlü bir seyir gözleniyordu.

Integral Yatırım da teknik analizinde Dolar/TL kuru için “Kur 5.65 seviyesinin altına gevşemiş durumda ve kur bu hareketinde başarılı olursa geri çekilme hareketi 5.60 seviyesinin altına doğru sürebilir. Yine de kritik seviyelerdeyiz dolayısıyla belli desteklerden gelebilecek tepki alımlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Yukarıda 5.65 seviyesinin üzerinde yine 5.65 – 5.70 aralığı gündeme gelebilir. Teknik olarak zayıf olduğu için bir haber gelmediği sürece yükselişinde çok güçlü olmasını beklemiyoruz.” diyor.

Analistler kısa vadede piyasa için en önemli riskin TCMB’den beklenen faizi indiriminin miktarına yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, Fed’den faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğunu belirtiyor.

TCMB’nin gelecek haftaki toplantıda faiz indirimi yapacağına kesin gözüyle bakılırken, ne kadarlık indirim yapacağı ise piyasaların önümüzdeki dönemde seyrinde belirleyici olacak.

Geçen hafta görev değişiminin hemen ardından Reuters’ın yaptığı ankete göre TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal’ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmişti. 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceği belirtiliyor. yandan faiz indirim beklentisi tahvil piyasasında da faizlerde düşüşe neden oluyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler