Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de hassasiyet

Küresel resesyon ve uzun süredir devam eden ticaret savaşı kaynaklı endişeler daha fazla parasal ve mali destek söylemleriyle kısmen azalsa…

Dolar/TL’de hassasiyet

Küresel resesyon ve uzun süredir devam eden ticaret savaşı kaynaklı endişeler daha fazla parasal ve mali destek söylemleriyle kısmen azalsa da, küresel riskten kaçış devam ediyor.

Küresel piyasalardaki bu endişeler TL’ye de yansırken, TCMB’nin zorunlu karşılıklar (ZK) adımı sonrası ve jeopolitik endişelerin artış göstermesi ile TL’deki satış baskısı daha belirgin yaşanıyor.

Bankacılar bugün iç piyasada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak kabine toplantısının yakından izleneceğini belirttiler. Bankacılar, kabine toplantısında Suriye’de yaşanan sürece ilişkin değerlendirmeleri izleyecekler.

Dün 5,7486 ile yaklaşık son bir ayın en yüksek seviyesini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,4 değer kazancıyla 5,7373’ten tamamladı.

Dolar/TL, bugüne düşüşle başlamasının ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,3 altında 5,70 seviyelerinde alıcı buluyor.

Fed’in ABD faizleri konusunda ne yapacağını yakından izleyen yatırımcılar, ayrıntılar için bu akşam yayımlanacak Fed’in toplantı tutanaklarını bekliyorlar.

Bir süredir benzer ülkelerden pozitif ayrışma yaşayan TL dün ise gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer aldı. Benzer satış baskısı tahvil piyasalarında da görülürken dünyadakinin aksine Türkiye’de ters verim eğrisi dün itibarıyla neredeyse kayboldu.

Reuters’a bilgi veren bankacılar halka açık bankalar arasında yaptığı değerlendirmeden düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların mevcut durumda kriterleri bugün için karşılayamadığını belirttiler.

Reuters’da dün yayımlanan haberde de sistem ile ilk etapta kamu bankalarının en büyük kazanımı sağlayacak. Bununla birlikte sistem özel bankaları da referans olarak belirlenen kredi büyümesine daha erken ulaşmaya teşvik edebilecek. piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 dün valörde son işlemde %15.98 oldu. Dün ise bileşik getiri %16.50 seviyesine yükseldi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Dün son işlem ise %16.26 oldu.

Kurdaki hassasiyet sürebilir

İntegral Yatırım günlük yorumlarında “TCMB’nin kredi büyümesine bağlı olarak banka bazında zorunlu karşılıklara ilişkin yaptığı değişiklik sonrası TL’de oluşan değer kaybı ve GOP’lardaki negatif ayrışma güçlenerek dun de devam etti. Dolar/TL Bu sabah 5.72$ seviyesinde denge bulmaya çalışıyor. Ancak Türkiye CDS’i tekrar 430 seviyelere çıktı. Dolayısıyla kur üzerindeki hassasiyet sürebilir. Bugün 31 temmuzda gerçekleşen Fed toplantısının tutanakları takip edilecek. Ancak Fed toplantısı sonrası resesyon kaygıları ve yaşanan diğer gelişmeler toplantı tutanaklarında yer almayacak. Çok taze bir bilgi seti olmadığından kur üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasını bekleriz.” paylaşımında bulundu.

Kurum 5.77 seviyesindeki 22 haftalık ortalamanın Dolar/TL’de direnç olarak izlenen nokta olmaya devam ettiğini belirtti. “Teknik olarak yükselişin devam etmesi için 5.77 seviyesinin üzerindeki yerleşik seyirlerin oluşması gerekmekte. Şimdilik kurda 5.67 – 5.70 seviyesi destek olmaya devam ediyor. Zamana zaman bu destek seviyelerine doğru yakınsama izlenebilir ancak kısa vadede 5.77 seviyesi yukarı yönde kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin gün içi harekette görece sınırlı kalması beklenebilir.” beklentisini raporladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler