Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de bugün: Yaptırım haberleri hızlanırsa, paritedeki hareket alanı genişleyebilir

ABD’nin olası yaptırımlarını tetikleyecek bir risk unsuru olarak görülen S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü TL varlıklarda sert satış baskısı görülmesi…

Dolar/TL’de bugün: Yaptırım haberleri hızlanırsa, paritedeki hareket alanı genişleyebilir

ABD’nin olası yaptırımlarını tetikleyecek bir risk unsuru olarak görülen S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü TL varlıklarda sert satış baskısı görülmesi ardından Dolar/TL uzun hafta sonunun ardından yeni haftaya 5.70 seviyesinin üzerinde başlarken, piyasalar ABD tarafından gelecek açıklamaları izliyor.

Cuma günü 5.7780 seviyesine kadar yükselen Dolar/TL Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dün 5.70-5.73 bandında hareket ettikten sonra bu sabah saat 09:14 civarında 5.7105/5.7145 seviyesine değdi.

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve NATO’nun savunma sistemiyle uyumlu olmadığı ve F-35’in güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD’nin karşı çıktığı S-400 füze sistemine ait parçalar Cuma günü itibarıyla Türkiye’ye gelmeye başladı. sonunda basın sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “CAATSA’nın kapsamı içinde Türkiye yok, böyle bir şey söz konusu değil. Dolayısıyla daha da ileri gidecek olursak, bunun içinde F35 ile ilgili de herhangi bir şey söz konusu değil” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Washington Post gazetesinde yayınlanan söyleşisinde “Kanunlar yaptırım gerektiriyor ve bu kanunlara uyacağımıza inanıyorum. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak” dedi. Yatırım’ın notunda Fitch’in not indiriminin zaten yatırım yapılabilir seviyenin altında olunması nedeniyle piyasalar üzerinde fazla bir etkisinin olmasının beklenmediği, bu hafta olası yaptırımlar konusunda ABD’den gelecek açıklamaların izleneceği belirtildi.

İLGİLİ HABERABD Dışişleri: Kanunlarımız (S-400 konusunda) yaptırım gerektiriyorABD Dışişleri: Kanunlarımız (S-400 konusunda) yaptırım gerektiriyor

TCMB Başkanı Murat Uysal’ın temkinli duruşun devam edeceğini ancak bu sıkılığın makul ölçüde bir reel faizle sürdürüleceğini bildirmesinin ardından 25 Temmuz’daki PPK toplantısına yönelik faiz indirimi beklentilerine çok netlik kazandırmadığı belirtilen notta, “Faiz indiriminin şiddetine yönelik belirsizlik toplantı tarihi yaklaştıkça döviz kurları üzerinde daha baskın
olabilir” denildi.

Uysal, finansal istikrara katkı sağlamak amacıyla zorunlu karşılıklar başta olmak üzere tasarruflarında bulunan araçları etkin bir şekilde kullanacaklarını söylerken; mevcut gelişmelerin para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ettiğini belirtti. anketine göre Çetinkaya’nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Uysal’ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi. algısı ve belirsizliğin kurda yeniden 5.75 seviyesini ve üzerinin test edilmesine neden olabileceği, bu seviyenin üzerine yerleşmesi halinde ise kurun 5.88 seviyelerine yükselebileceği belirtilen İntegral’in haftalık değerlendirmesinde, TCMB’ye yönelik faiz indirme beklentileri ve mevcut gündem kurda oynaklığın yüksek olmasına neden olabileceği belirtildi. Buna göre borsada ise S-400 belirsizliği devam ettiği sürece yukarı tepkilerin güçlü ve kalıcı olmasının beklenmemesi gerektiği ifade edildi.

Fitch, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının, yetkililerin sürekli trendin altında devam eden büyüme dönemi ve enflasyondaki düşüşle ilgili toleranslarına yönelik şüphelerin artmasına yol açtığını belirterek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürdü, görünümü negatifte tuttu. ardından gözlerin çevrildiği S&P ise ABD yaptırımlarının özellikle Türkiye’nin bankacılık sektörünü hedef alması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceğini belirtti.

İLGİLİ HABERFitch’ten gece  saldırısıFitch’ten gece  saldırısı

Başlıca üç kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Moody’s ve Fitch, Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendiriyor. yandan AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilen Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı kapsamında sonuç bildirgesi yayınlandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin faaliyetlerinin yasa dışı olduğu savunulan bildirgede, AB’nin bu duruma yönelik çeşitli kararlar aldığı belirtildi.

Bildirgede, AB’nin Türkiye’ye sağladığı katılım öncesi fonlarda 2020 için kesinti yapılmasına, Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesine karar verildiği kaydedildi. yüksek dolarizasyon, TCMB’nin para politikasına ilişkin belirsizlikler, S-400’ler nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için ana risk unsurları olduğunu söylüyorlar.

İLGİLİ HABERAvrupa Birliği'nden Türkiye'ye Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye “Doğu Akdenizde Sondaj” Yaptırımı Geldi

İntegral Yatırım günlük raporunda “Cuma günü S400’lerin teslimatının başladığına yönelik haberler Dolar/TL’de yukarı yönlü ataklara kapıyı aralasa da yükseliş hızının çok cılız kaldığını izledik. Diğer yandan Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Kur bu haberleri şimdilik oldukça sakin karşılıyor. Genel olarak yatırım yapılabilir seviyenin altında olduğumuz için Fitch haberinin etkisinin çok fazla olmadığını belirtelim. Bununla birlikte S400’ün Temmuz ayı içerisinde teslimata başlanacağı haberlerine piyasa aşinaydı. Dolayısıyla bu haberlerin etkisi sınırlı kaldı. Buna karşın ABD ve AB’den gelebilecek yaptırım adımlarına ilişkin haber akışları bulunuyor. Bu sabah kur 5.72 seviyesinde sakin kalırken önümüzdeki günlerde yaptırım haberlerinin hız kazanması paritedeki hareket alanını genişletebilir. Bugün Türkiye’de işsizlik oranının açıklanması bekleniyor ancak 3 ay geriden gelen bir veri olduğu için kurdaki etkisinin olmasını beklemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Teknik beklentilerinde ise kurum “Dolar/TL 5.75’lerin üzerine yerleşmeden şimdilik yeni bir atak beklentimiz bulunmuyor. Zaman zaman 5.75 seviyesi üzerine yerleşme niyeti görsek de bu seviyede şimdilik hakimiyet sağlayamıyor. Teknik olarak 5.62 seviyesindeki destek alanın altına geçmediği sürece kısa vadede 5.62 – 5.75 arasında bir sıkışma alanı oluşması mümkün.” tahmininde bulundu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler