Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL Yükselişini Sürdürüyor: 5,77

Seçimler sonrası normalleşme beklentileriyle yerli yatırımcıların uzun süredir ilk kez ilgisine mazhar olan Türk Lirası dün öğleden sonra ve bu sabah dolara karşı yeniden değer kaybetmeye başladı.

Dolar/TL Yükselişini Sürdürüyor: 5,77

Dolar dün akşam saatlerinde hızlanmış ve 5,70’i geçmiş günü 5,73 civarında (5,7342) le kapatmıştı. Bugün ise sabah yükselişine devam etti. Sabah saat 8.45 sularında 5,7460 civarında seyretmeye başladı. Karşılıklı alış satışlarla gün içinde 5,73-5,75 aralığında gidip gelen dolar/TL’de büyük bir mücadele sürmeye başladı. Bir ara 5,74,30’lara inen dolar, sabahın ilk saatlerinde bir türlü dünkü 1,73 seviyesine bile dönmedi. Sabah 9.00 sularında ise dolar uzun pozisyon alanlar, 5,7497 ile fiilen 5,75 seviyesini aşma çabasına giriştiler. Başarılı da oldular ve saat daha 09.30 olmadan dolar/TL 5,77’yi aştı.

2 yıllık gösterge faizin seviyesinde de bu kez dolara paralel bir yükseliş var. Gösterge faizin seviyesi % 22’yi aştı.Borsa da dünü % 1 gerilemeyle 96,073’ten kapatmıştı.

Dün Reuters Ajansı’nda Ali Kucukgocmen imzasıyla yayımlanan haberin başlığı “Turkish lira hit by dwindling FX reserves, confidence” idi; yani, “Türk Lirası Azalan Güven ve Azalan Döviz Rezerleri Tarafından Vuruldu.” Özetle daha dün TL’nin adeta çapraz ateşte kaldığı ima edilirken, ABD ile olan S-400 geriliminin altı da çiziliyordu.

Bugün, TCMB yerlilerin tuttuğu döviz tevdiat hesaplarının dün açıkladığı rakamını düzeltti. Dün bu rakamın 181,13 milyar dolara düştüğünü açıklayan TCMB bugün doğru rakamın 181,88 milyar olduğunu açıkladı.

Dün açıklanan rakamlarda TCMB’nin net rezervlerinin ise 5 nisan haftasında, bir önceki haftanın 29,72 milyar dolarından 27,94 milyar dolara düştüğü haberi gelince TL % 1,2 değer kaybetmişti.

Piyasalardaki gerginliğin sebebi S-400 füzeleri konusunda ABD ile yaşanan gerginlik, özellikle İstanbul seçim sonuçlarının belirsiz kalışı ve o konuda yaşanan çeşitli iddiaların getirdiği güvensizlik, bu ortamda Berat Albayrak’ın gereken hazırladığı “ekonomik reform” sunumunun yeterli ilgiyi çekemeyişi olarak özetleniyor.

Berat Albayrak G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için gittiği Washington’daydı, birçok uluslararası fon ile yaptığı görüşmelerin yanında JP Morgan‘ın düzenlediği yatırımcı toplantısında, “Yapısal Dönüşüm Adımları” paketi ve yeni dönem ekonomi politikalarını anlattığı haberi düştü. Hafta başında (14-16 nisan) da yine ABD’de önemli görüşmeleri olacağı bildiriliyor. Fakat son derece önem taşıyan bu ziyaret sırasında iki ülke arasındaki gerginliğin en üst noktaya varmış olması da doları yükselten siyasi risklerden sayılıyor.
Halbuki seçim sonrası hafta, siyasi normalleşme beklentilerinin de etkisiyle uzun zamandır ilk kez Türk vatandaşları TL’ye ilgi göstermişlerdi. İşlemciler geçen hafta bireysellerin uzun bir aradan sonra ilk kez TL talebi olduğunu belirtmişlerdi.

Geçen hafta bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 109.25 milyar dolarlık tarihi zirveden 121 milyon dolar azalışla 109.13 milyar dolara geriledi. Kurumlarınki ise 678 milyon dolar azalışla 71.99 milyar dolara düşmüştü.

Ne var ki bu durum hem S-400 hem de seçimler konusunda belirsizlik ve gerginliğin artışıyla tersine döndü.

Böylece TL gelişen ülke paraları arasında da 20 mart-12 nisan tarihleri arasında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu:

 

TSI 11.45 gibi biraz sakinleyip 5,80’den geri dönmüş durumdaki dolar kuru şöyleydi

 

İLGİLİ HABERDövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalarDövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalar

İLGİLİ HABERTL S-400’ün menzilindeTL S-400’ün menzilinde

İLGİLİ HABERBireysel yatırımcı 6 ay sonra ilk kez TL'ye talep gösterdiBireysel yatırımcı 6 ay sonra ilk kez TL’ye talep gösterdi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler