Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL “Fed Haftası”na Düşerek Başladı, Bu Düşüş Sürecek mi? (Tek grafikle cevap)

Hemen bütün piyasa TCMB’nin güçlü faiz indiriminden sonra dolar/TL kurunun ne olacağını takip ediyordu. Bugün bu meraka bir de Fed’in 2 gün sonraki muhtemel faiz indiriminden sonra ne olacağının merakı eklendi.

Dolar/TL “Fed Haftası”na Düşerek Başladı, Bu Düşüş Sürecek mi? (Tek grafikle cevap)

Aşağıda 5 günlük dolar endeksi grafiği görülüyor. Fed’den faiz indirimi beklenmesine rağmen dolar indeksi toplamda pek küçük de olsa son 5 günde sürekli bir artış eğilimi içinde.

Buna karşılık aralarında TL’nin de olduğu bazı para birimleri dolara karşı geçen hafta az da olsa yükselmeyi başardı

Geçen hafta merkez bankasının 425 baz puanlık faiz indirimi sonrası dolar 5,76’ya çıkmış fakat hemen sonra 5,65’e kadar gerilemiş, geçen haftayı ise 5,66’dan kapatmıştı.

Dolar/TL  bu sabah 5,67’den 5,63’e gerileyerek güne başladı. Euro  da6,31’den 6,27’ye, sepet kur ise 5,98’den 5,96’ya indi.

DÖVİZ MEVDUATI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Son haftalarda dolar/TL’nin sakin duruşu, hatta değer kaybetmesine rağmen ilginç bir durum bireylerin döviz mevduatlarında azalma yerine hâlâ yükselmenin görülüyor oluşu.

19 Temmuz verileri ile aynı grafikte hem dolar/TL hem de döviz tevdiat hesaplarına bakacak olursak durum birbirinin zıddı olarak hareket ettikleri yönünde: Dolar düşüyor, döviz tevdiat yükseliyor.

Son haftalarda tüzel kişiler (şirketler ) aslında döviz mevduatlarını kısmen azaltıyor buna karşılık gerçek kişiler arttırmaya devam ediyor. Bu durum dolar talebini şimdilik kaydıyla hala yüksek tutuyor. Yukarıdaki grafikten şirketleri çıklarır ve sadece gerçek kişileri koyarsak eğilim daha da net gözüküyor.

Özetle dolar/TL şimdilik sakin fakat bu sükunetin devamlı olması için gerçek kişilerin dolar talebinin düşmesi gerekiyor. Bu durum ise en azından geçen haftaki verilere göre henüz ufukta görünmüyor.

İLGİLİ HABERFed haftasına başlarken görünümFed haftasına başlarken görünüm

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler