Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor

Dolar/TL dünkü gerilemenin ardından bu sabah yeniden yukarı yönlü bir hareket gösteriyor, uzmanlar geri çekilmelerin sınırlı kalabileceği görüşündeler

Dolar/TL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor

Çarşamba günü Dolar, Fed yetkililerinin faiz indirimi ihtimalini önemsizleştiren yorumları ve jeopolitik gerilimler üzerine yeni bir güvenli liman alım dönemi ile desteklenerek, sabah seansında yüksek işlem gördü.

Çin’de Nisan ayı endüstriyel üretimin ve perakende satışların, ABD’nin söz konusu yeni gümrük vergilerini uygulamasından önce bile, beklenti altında kaldığını gösterdi. Çin Merkez Bankası’ndan daha fazla teşvik bekleniyor.

İLGİLİ HABERVeriler Veriler “teşviklerin etkisi azalıyor” diyor: Çin tam da ABD ile ipler gerilirken ne yapacak?

Amerikan dolarının, karşısında en güçlü olduğu dövizler Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları oldu.

TL’nin Dolar karşısındaki hareketine bakacak olursak; dün en yüksek 6,11’i gören Dolar/TL kuru, akşam saatlerinde 5,98’e geriledi.

Hafta ortasında tekrar yükseliş yaşayan kur, günün ilk yarısında en yüksek 6,0870’i görmesinin ardından son saatte 6,06’da işlem görüyor.

İç ve dış risklerin artması ile TL, Arjantin pesosunun ardından en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

Piyasalar, geçen ay açıklanan ve detaylarının Mayıs-Haziran döneminde paylaşılacağı reform paketinin içeriğine dair bilgi almak isterken, desteklenecek sektörlere sağlanacak fon kaynağının içeriği, maliyeti ve getirisine dair şeffaf açıklamalar bekliyor.

Uzmanların Dolar/TL beklentileri

Dinamik Menkul Değerler  günlük beklentilerinde “Güne kritik 6.0268 ana destek seviyesi üzerinde giriş yapan dolar TL kuru, alıcılı seyrini korumaya devam etti. Fiyatlamaların bu ana destek seviyesi üzerinde devam etmesi yukarı yönlü algının güçlenerek artış göstermesine zemin hazırlamaktadır. Böyle bir durumda 6.1328 direncini takip edeceğiz.

Bu seviyenin aşılması halinde ise 6.2134 ve 6.2330 dirençleri gündeme gelebilir. Ancak TL lehine fiyatlamaların yaşanması durumunda ise 6.0268 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu destek seviyesinin kırılması ve altında kalıcılık sağlanması durumunda TL lehine algının güçlenerek artış gösterebileceğini belirtmek isteriz. Böyle bir durumda ise 5.9596 desteği karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Finansinvest’ten Serdar Pazı ise dünkü beklentilerini yinelediğini açıkladı. “Dün TL varlıklarda ikinci seansta hızlanan iyimserlik ile beraber 6.00 seviyesinin altını zorlayan dolar kurunda hareketin kalıcı olamadığını ve içerideki haber akışıyla beraber diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine görece zayıf seyrin yeniden devam ettiğini gördük. 6,00 üzerinde 6,10 ilk planda direnç.” paylaşımında bulundu.

İntegral Yatırım sabah notunda “USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Kur 6.00 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Türkiye ile ilgili şimdilik yeni bir haber akışı bulunmuyor. Ancak risk algısı hala yüksek ve belirsizlikler devam ediyor. Dışarıda da, ABD ile Çin arasındaki gelişmeler risk iştahını zayıflattığı için bu durum gelişmekte olan ülke piyasalarını da rahatsız ediyor dolayısıyla USDTL kurunda da geri çekilmeleri sınırlı bırakıyor. Bugün Türkiye’den işsizlik oranı ve ABD’den açıklanacak veriler bulunuyor. Ancak verilerin etkisi USDTL kuru üzerinde sınırlı kalabilir.” derken,

Teknik beklentilerini şöyle raporladı: “USDTL kurunda 14 günlük ortalama 6.0340 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece düşüşünde zayıf kalabilir. Kur için yukarıda kritik direnç noktaları 6.22-6.25 bölgesine denk geliyor. Bu dirençlerin üzerinde kuru görmediğimiz sürece yükselişinde kuvvetlenmesini beklemeyebiliriz. Dolayısıyla bu tablo karşısında kuru bir süre 6.00-6.25 aralığında izleyebiliriz.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler