Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL 4 ayın en düşüğünde: Kur temkinli ve zayıf

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve küresel risk iştahındaki artışın desteğini alan Dolar/TL kuru 4 ayın en düşük seviyelerinde seyrediyor

Dolar/TL 4 ayın en düşüğünde: Kur temkinli ve zayıf

Küresel düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırmasıyla yüksek getiri sunan TL öne çıkarken, Dolar/TL Nisan ayından bu yana en düşük seviyelerde seyrini sürdürüyor.

Hafta başında Çin-ABD gerilimi endişeleriyle 5.6190’a kadar yükselen Dolar/TL dün gün içinde 5.4515’e kadar geriledikten sonra 5.4700 seviyesinden kapandı. Dolar/TL bu sabah saat 0858’de 5.4740/5.4800 seviyesinde bulunuyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın Dolar/TL dün 1 Nisan’dan bu yana en düşük olan 5.4515’e kadar geriledi.

Aynı saatte sepet bazında TL 5.8007/5.8083, euro/TL ise 6.1324/6.1344 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL’de aşağıda 5.45 seviyesinin önemli olduğuna dikkat çeken bir bankacı, “Kur üç gündür 5.45-5.4650 seviyesinden dönüyor. Son dönemin dip seviyeleri olduğu için 5.45’i aşağı kırmakta biraz zorlanabiliriz, ayrıca tatil öncesi son işlem günü” dedi.

Geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde değer kaybeden TL, son faiz indirimine rağmen nominal ve reel olarak daha yüksek getiriyi sunmasıyla son dönemde artan risk iştahından daha pozitif etkileniyor.

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL bu çeyrekte en iyi performansı gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olurken, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş gözleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) önceki gün Türkiye ve ABD’nin Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge için müşterek harekat merkezi kurulması konusunda anlaştığını açıklaması, ABD ile Türkiye ilişkilerine yönelik mevcut olumlu algıya yönelik fiyatlamanın bozulmayacağına işaret etti.

Reuters’ta önceki gün yer alan bir analizde ABD-Çin ticaret savaşının alevlenmesi ve Pekin’in yuanı devalüe etmesinin, Fed’in doların değer kaybetmesine yol açacak adımlar atmasına neden olabileceği, bunun da TL’ye daha çok değer kazanması için yer açacağı belirtilirken; ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi S-400’ler nedeniyle cezalandırma konusundaki isteksizliğinin de olumlu yansıdığı belirtildi. sayede TL bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi. ayrıca TL’de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Dolar/TL temkinli ve zayıf

İntegral Yatırım paylaştığı günlük notunda Dolar/TL için “temkinli ve zayıf” derken görüşlerini şöyle paylaştı “Dolar/TL kurunda zayıf seyir sürüyor. Kur 5.50 bölgesine doğru yükselmesine karşın çok güçlü olamıyor. Bu hafta TL’nin lehine bir havanın olması bu durumu destekliyor. Bugün Türkiye cari işlemler dengesi ve TCMB beklenti anketi ile ABD ÜFE verisi açıklanacak. Genel olarak kur üzerinde ciddi hareket yaratabilecek veriler değil. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Teknik görünüm kurda zayıf.”

Teknik beklentilerde ise Dolar/TL kurunda 5.45-5.55 aralığındaki seyrin devam ettiğine değinen kurum “Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay ve zayıf bir seyir izleyebiliriz.” tahminini raporladı.

Öte yandan yurtiçi yerleşiklerin birikimlerini dövizde değerlendirme eğiliminde ise henüz bir değişiklik görülmüyor.

Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 2 Ağustos ile biten haftada tarihi zirveden 942 milyon dolar azalışla 185.7 milyar dolara gerilerken, düşüşün tamamı kurumlardan geldi.

Diğer taraftan küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik ve jeopolitik gelişmeler de baskı unsuru olarak piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler