Sosyal Medya

Döviz

Dolar Sakin Düşüşünü Sürdürüyor… Devamı Gelecek mi?

Dolar/TL kuru bayram sırasında ve sonrasında yeniden volatil bir seyir izledi. Türk piyasalarının kapalı olduğu sırada bir de Arjantin krizi yeniden alevlenince dolar/TL kuru 200 günlük ortalaması olan 5,57'yi yeniden yukarı doğru kırdı. 5,60 sonırlarında dolaştı. Ancak piyasalr açıldığında işlem hacmi artarken Arjantin krizinin yarattığı ilk panik etkisi azaldı ve gelişen ekonomilerden kaçan para miktarı azalmaya başladı. Bu iki gelişmenin sonucu dolar/TL kuru yeniden 5,57'nin altına indi. Bugün de dolar günün ilk yarısı sakin bir seyirle açıldı ve yavaş düşüşüne devam etti.

Dolar Sakin Düşüşünü Sürdürüyor… Devamı Gelecek mi?

Uluslararası piyasalardaki Arjantin paniği dün biraz zayıflayınca, dolar kuru dün 5,5670 seviyelerinde kapandıktan sonra güne sakin satışların etkisi ile düşüşle başladı.

İLGİLİ HABERGelişen Ülkelerden para kaçışı başladıGelişen Ülkelerden para kaçışı başladı

Kurun önceki seansta 5,5473-5,6197 aralığında kaldı.

Arjantin’de seçim sonuçlarından sonra gelişen ülke paralarına gelen satışlar gücünü kaybetti ve Türk Lirası bunun etkisi ile sakin bir şekilde düştü.

Dolar/TL TSİ 10:30’da yüzde 0,3 aşağıda 5,55 seviyelerinde seyrediyordu.

Bugün TSİ 10:00’da açılanan verilere göre, Türkiye’nin sanayi üretimi Haziran ayında geçen aya göre yüzde 3,7 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 düştü.

Ancak uluslararası piyasalarda gerilim henüz bitmiş değil.

Piyasada dikkatler uluslararası alandaki gelişmelere çevrilmiş durumda. Çin ile ABD arasında artan ticaret gerginliği, Avrupa ve Orta Doğu’daki siyasi ve jeopolitik gerginlikler gelişen ülke paraları üzerinde etkili olabilir.

Bugün TCMB rezervlerinin attığını gösteren rakamlar da döviz üzerinde olumlu etki yarattı.

İLGİLİ HABERTCMB Rezervleri Bilançoda Arttı Ama Tartışması BitmediTCMB Rezervleri Bilançoda Arttı Ama Tartışması Bitmedi

Dolar kurunun kamu bankaları ve TCMB tarafından dolaylı olarak desteklendiği iddiaları süredursun biraz da bu sebepten doların buralarda tutunup tutunamayacağı tartışma konusu oluyor.

İLGİLİ HABERMurat Muratoğlu:  Doları nereye kadar tutarlar?Murat Muratoğlu:  Doları nereye kadar tutarlar?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler