Sosyal Medya

Döviz

Dolar Sabah Yukarı Doğru Hareketlendi… İşte Sebebi!

Dolar/TL bu sabah yüzde yarım civarı yükselerek 5,68'in üzerine tırmandı. Sabah saatlerindeki bu hareket TCMB Para Politikası Kurulu'nun Perşembe günü yapması beklenen faiz indirimi mi? Aslında pek değil. Ya da büyük kısmı ondan değil. Hareket bütün dünyada mevcut. Sebepleri aşağıda...

Dolar Sabah Yukarı Doğru Hareketlendi… İşte Sebebi!

Türkiye piyasaları açıldığında dolar/TL önce 5,682i denedi. Sonra ise birkaç tık gerileyip 5,67 seviyelerine döndü. Sabahki bu yükselişin nedeni ise daha çok yurt dışıydı.

Pazartesi sabahı özellikle ilk açılan Asya piyasalarında da dolar yükseldi. Sebep olarak gözüken iki şey var. İlki 30-31 Temmuz Federal Reserve toplantısında yüksek bir faiz indirimi yerine daha ılımlı bir faiz indirimi yapılacağına dair kanının güçlenmesi…

Bir diğer etken ise jeopolitik gerginlikler. En önemli gerginlik ise Hürmüz Boğazı’nda yaşanan İranABD gerginliği… Hafta sonu buradaki tansiyon daha da arttığından bunun ilk etkisi güvenli varlıklara geçmek, dolayısıyla bir miktar daha dolara dayalı varlıkları almak oldu.

İlk etkiye gelecek olursak burada Fed’in önemli isimlerinden St Louis Başkanı James Bullard’ın demeci etkiliydi.

Fed’in en güvercin politika yapıcılarından St. Louis bölgesel başkanı James Bullard, genişlemeci döngü söylemini azaltarak 25 baz puanlık indirimden yana olduğunu belirtti. Bazı traderlar Fed’in 50 bp faiz indirimi ihtimali üzerinde spekülasyon yapıyordu.

Bloomberg’in haberine göre Tokyo’da Shinkin Asset Management baş piyasa analisti Jun Kato, “ABD Hazine tahvili faizleri yükseliyor ve bu, piyasa 50 bp faiz indirimi ihtimaline yönelik aşırı beklentilerini azaltırken doları destekleyip yen üzerinde baskı oluşturuyor.

Reuters’ın haberine göre ise  Sidney’deki XChainge’den Nick Twidale eğer Temmuz sonu toplantısında Fed politika faizinde gerçekten sadece 25 baz puan indirim yaparsa doların biraz daha güçleneceği kanısında.

Döviz traderları bunların yanında ayrıca ABD-Çin ticaret görüşmeleri ile önemli merkez bankalarının önümüzdeki günlerdeki toplantılarına odaklanmış durumda. Bu Perşembe Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantısı var. Onu Japonya Merkez Bankası (BoJ) takip ediyor. Sonra da malum Fed’in toplantısı geliyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler