Sosyal Medya

Döviz

Dolar Sabah 5,59’u Gördü, Düşüş Sürecek mi?

Dolar/TL kuru 30 Temmuz sabahı 5,59’lu seviyelerden işlem gördü. Daha sonra yeniden 5,60’a çıkan dolar, bu seviyelerde boğalar ile ayılar arasında büyük bir mücadeleye sahne olacak gibi görünüyor.

Dolar Sabah 5,59’u Gördü, Düşüş Sürecek mi?

Trader’ların bir kısmı dolar/TL’nin daha da düşeceği yönünde pozisyon alırken, bazısı da bu düşüşün artık hemen hemen son nokta olduğu kanaatinde…

Her iki tarafın da kendince haklı sebepleri var. Doların daha fazla düşeceği tezine kuşkuyla bakanların dayandığı iki önemli nokta var. İlki 200 günlük hareketli ortalamada 5,57 civarında dolar için çok güçlü bir destek oluşu… Dolayısıyla bu kadar güçlü bir desteğin aşağı doğru kırılmasını çok da muhtemel görmüyorlar.

İLGİLİ HABERUzmanlar cevapladı:  Dolar/TL daha fazla düşer mi?Uzmanlar cevapladı:  Dolar/TL daha fazla düşer mi?

Diğer bir husus da dolar endeksinin yurtdışında yükselip 98 seviyelerine gelmesi… Bu eğilim devam ederse dolar/TL’nin düşüşüne bir fren de dışarıdan gelecek.

Son olarak TCMB’nin faizleri düşürmesinden sonra mevduat faizlerinin de düşmeye başlaması eninde sonunda dolara karşı TL’yi zayıflatacak.

Dolar boğalarına göre vatandaşın döviz mevduatını bozmaya bir türlü yanaşmaması hatta dolar talebini arttırması da kendi görüşlerini teyid ediyor.

DOLAR DÜŞECEK DİYENLER

Öte yandan dolar/TL konusunda “ayı” bir tutum takınanların, yani düşeceğine bahse girenlerin tezleri ise şöyle:

Öncelikle TL faizleri düşürülmesine rağmen TL hâlâ dünyada en yüksek reel faize sahip ülkelerden biri. Bu da ülkeye diğer merkez bankaları da faiz indirir ve bazı ülkelerde negatif getiriler hızla yaygınlaşırken Türkiye’ye sıcak para girişine sebep olacak. Bunun sonucu da TL’nin değerlenmesi.

Nitekim dolar ayılarına göre dolar/TL’nin son zamanlardaki düşüşü de kendilerini teyid ediyor.

Doların düşeceğini savunanlara göre üstelik borsa ve tahvile de para geliyor bu da rakamlarda endekslerde gözüküyor. Bu paranın bir kısmının dolar tutanlardan gelmesi kaçınılmaz. Öyleyse piyasaya içeriden de dolar arzı olacak demektir.

Son olarak dolar ayılarına göre yarın Fed’in faiz indirmesi 25 baz puanın üstüne çıkarsa (ki pek beklenmiyor) doları olumsuz etkiler. Yok öyle olmasa bile açıklamalarda güvercin tonlaması yüksek olacak ise (ki gayet muhtemel) yine benzer bir etki görülebilir.

Ve evet diyorlar, 5,57 güçlü bir destek olsa da bunun aşağı doğru kırılması dolarda çok daha kesin ve sert düşüşlere de neden olacaktır.

Diğer yandan bir de enflasyon tartışması var. Çarşamba günü yeni başkan Murat Uysal’ın ilk kez ciddi olarak basının karşısına çıkacağı Enflasyon Raporu açıklaması var. Eğer Uysal göz doldurursa bu TL açısından iyi…

Fakat bu konuda bile daha şimdiden olumsuz kulisler medyada yer almaya başladı diyor diğerleri. Enflasyonun düşmesi elbette sadece yeni başkanın göz doldurmasına bağlı değil. Sonuçta para ve maliye politikasının sıkılığına bağlı, yoksa Eylül’e kadar baz etkisiyle düşebilecek olan enflasyon sonrasında yeniden şaha kalkabilir. Burada da hükümetin yüksek bütçe açığını nasıl çözeceği büyük önem taşıyor.

Öyle veya böyle yukarıda saydığımız birçok faktör için bu hafta önemli bir hafta. Yarından itibaren başta Fed ve TCMB konuları olmak üzere birçok konu biraz daha netleşecek.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler