Dolar niye yükseliyor?

TSI ile 16:40’da dolar/TL 5.38 ile bir önceki işlem gününe oranla %1.75 civarında değer kaybediyor, fakat gün-içi zirvesi 5.39’dan geri…
16:512 Ocak 2019
Dolar niye yükseliyor?
TSI ile 16:40’da dolar/TL 5.38 ile bir önceki işlem gününe oranla %1.75 civarında değer kaybediyor, fakat gün-içi zirvesi 5.39’dan geri…

TSI ile 16:40’da dolar/TL 5.38 ile bir önceki işlem gününe oranla %1.75 civarında değer kaybediyor, fakat gün-içi zirvesi 5.39’dan geri döndü. Döviz Sepeti’nde bu sıçramanın 1Ç boyunca değer kaybedeceğini öngördüğüm TL’de “sonun başlangıcı” olduğunu düşünmüyorum.

Her ne kadar zayıf gelen PMI ve SAMEKS verileri yatırımcıları fazlaya dönen cari dengeden gittikçe zayıflayan ekonomiye odaklanmaya teşvik etmiş olsa da (Reuters yorumu)  henüz TL’nin güzel günleri sona ermedi.  Satışlar büyük ölçüde riskten kaçışla ilgili.

 

Gelişen Piyasalarda (GOP) yoğun satış baskısı var

 

BloombergHT Gelişmekte Olan Piyasalarda son durumu şöyle değerlendirdi:

 

“Çin’de imalat verisinin küresel büyüme endişelerini tetiklemesiyle Asya’da çoğu para birimi geriledi. Borsalar 5 günlük yükselişi sonlandırdı.

 

Mizuho Bank’ta Kıdemli Döviz Stratejisti olan Ken Cheung Çin’de zayıf gelen PMI verisi ve Singapur’daki büyüme verisinin risk algısını da aşağı yönde baskıladığını belirtti.

 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen 4 günde %0.8 düşüş sonrası %.1 yükseldi. MSCI EM Asya Endeksi 6 günde ilk kez düşerken Hong Kong borsası düşüşe öncülük etti.

 

Dolar Hint rupisi karşısında %0.9, won karşısında %0.48, Endonezya rupisi karşısında %0.4 yükseldi”.

 

Öğle saatlerinde MSCI GOP Hisse Endeksi %1.6 değer yitirmişti ki, BİST’in gerilemesini çok iyi açılıyor.

 

 

Riskten kaçış altın ve Japon Yeni’nin performansında belirginleşiyor

 

Investing.com’a göre   Japon yeni, dolar karşısında bugün 108,70 seviyesine yükselerek 31 Mayıs sonrası en iyi seviyeyi gördü. Japon yeni bugün dolar dışında euro ve sterlin karşısında da yükseliş yaşıyor. Yende yaşanan yükselişte risk iştahının azalması ve güvenli varlıklara talebin artması etkili oluyor.

 

Bir diğer yükseliş ise altında yaşanıyor. Aralık ayında yılın aylık bazda en iyi performansını gösteren XAU/USD bugün 1,288$ seviyesine yükselerek 15 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

 

Benze şekilde ABD ve Alman devlet tahvilleridne yüksek dozda güvenli liman alımları görüyoruz.  TL tüm  riskli varlıklrdna kaçış dalgasının ortasında kaldı.

 

Serhan Gök:  Satış dışsal

 

DUNYA Gazetesi’ne demeç veren Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, “Hisse piyasası, yurtdışında yılbaşı öncesinde gözlenen satış baskısına nispeten iyi direnmişti, şimdi küresel satışlara paralel bu seviyelerden bir miktar geri geliyor” diyerek satışların piyasa genelinde görüldüğünü belirtti. Küresel ekonominin yavaşladığı endişelerini canlı tutan Çin imalat PMI verisinin ardından yen gibi güvenli liman kabul edilen para birimleri dolar karşısında değer kazandı.

 

ABD’de bazı devlet hizmetlerine ödenek bulunamaması ve Fed’in faiz artırımlarına tahmin edilenden önce ara vereceği beklentisi de yatırımcıların temkinli olmasına neden oluyor. Bankacılar yurtdışında ticaret savaşları ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım hızının ana belirleyiciler olduğunu, yurtiçinde ise seçim, enflasyonun seyri, ABD ile ilişkiler ve Suriye sürecinin takip edildiğini belirtiyor.

 

TL Ocak ayını rahat geçirebilir

 

TL’nin zor günleri muhtemelen Şubat’ta başlayacak. Ocak’ta gerileyen enflasyon verisi ve cari dengede fazla fiyatlanmaya devam eder.  Bu hafta Ankara’yı ziyaret edecek iki heyet FETÖ’yle ilgili kanıtları değerlendirecek ve Kuzey-Doğu Suriye’de işbirliği teklif edecek. Türk-Amerikan ilişkilerinde geçmişe nazaran biraz daha ılık rüzgarların esmesi olası, bu da piyasaların moralini takviye eder.

 

Trump Surieye’den çekilmeyi 30 gün değil, dört aya yayacağı için; Fırat’ın Doğu’su harekatı da şimdilik beklemeye alındı. TCMB’nin faiz indirmesi beklenmiyor. Azalan döviz ihtiyacı ve yüksek faizler çoğunluğu 2019’da GOP’tan prim bekleyen yatırımcıları için bir cabize merkezi teşkil ediyor.

Ama Şubat ayında başlayacak yüklü itfa ve dış borç ödemeleri,  yatırımcıların Fed’in faiz artıracağına ikna olmaları ve yerel seçim anketleinde AKP’nin muhalefetin geriside düşdüğünün gözlenmesi (benim şahsi beklentim) TL varlıklarda yılın ilk çalkantısnı tetikleyecek.

 

FÖŞ 2019 dünya ekonomisi tahminleri burada

 

GOP ne zaman alınır?

 

Bu hafta piyasalarda neler olacak?

 

Yorumlar

Son güncelleme: 16:512 Ocak 2019
Paylaş Tweet