Sosyal Medya

Döviz

Dolar için bu yıl en iyi günler sona mı erdi?

Morgan Stanley’e göre öyle, yani dolar için bu yıl en iyi günler sona erdi. Bloomberg HT’nin aktardığına göre, Hans Redeker…

Dolar için bu yıl en iyi günler sona mı erdi?

Morgan Stanley’e göre öyle, yani dolar için bu yıl en iyi günler sona erdi.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, Hans Redeker başkanlığındaki Morgan Stanley analistleri, salı günkü notlarında doların yavaşlayan görece ABD büyümesi ve Fed’in güvercin tutumunun dünyanın en büyük rezerv parası üzerinde baskı oluşturması ile birlikte bu yılın sonuna dek yüzde 6 düşebileceği tahmininde bulundu.

Morgan Stanley stratejistleri, “Doların bu konjonktürde zirve yaptığını, piyasanın beklentilerinden daha fazla düşeceğini ve sağduyunun olmasını beklediği gibi portföy çeşitlendiricisi olmayacağını düşünüyoruz” dedi ve “Dünyanın diğer kısmındaki hisse senedi görünümünün ABD’ye göre daha iyi olması da, doları son dönemde destekleyen ABD’li yatırımcılardan kazançlarını ülkeye getirmesini de azaltacak” şeklinde görüş bildirdi.

Morgan Stanley böylelikle, doların zayıflayacağı konusunda Goldman Sachs Group Inc. ve Western Asset Management’a benzer görüşleri savunmuş oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen yıl yüzde 3 yükseldikten sonra 2019 yılında, G-10 ülkelerinin paralarının dolar karşısındaki karışık seyrinden dolayı fazla değişmedi.

Dolar 2018 yılının dördüncü çeyreğinde, IUluslararası Para Fonu’nun (IMC) Cuma günü açıkladığı verilere göre küresel merkez bankalarının dolar varlıklarını üst üste üçüncü çeyrekte de azaltarak 2013’ten bu yana en düşük seviyesine indirmesi ile birlikte rezerv para olarak cazibesinin bir kısmını yitirdi.

Ana trend değişmeyecek

Alan Yatırım Dolar’ın global değerlenmesine ilişkin olarak “Doların güçlenme hikayesini devam ettirecek sebeplerin en önemlisi olarak, Euro bölgesi ve ABD arasındaki reel ve nominal faiz farkı dikkat çekiyor. Euro Bölgesinin global büyümedeki yavaşlamalara hassasiyetinin daha fazla olması ve Brexit süreci düşünüldüğünde bu faiz farkının Euro lehine gelişme ihtimali oldukça düşük gözüküyor. Bu etken de doların güçlenmesini destekleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Global büyümedeki olası bir yavaşlama durumunda doların yaklaşık %60’lık kullanım oranıyla, rezerv para konumunda olması ve riskten kaçış durumunda en güvenli para birimi olarak öne çıkacak olması da doların daha çok güçlenmesine neden olacaktır.

Dünya ekonomisindeki bütün bu gelişmelerin ışığında, doların orta ve uzun vadede değer kazanmasını beklemekteyiz. ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının gerçekleşmediği senaryoda dahi, küresel ticaret hacmine yönelik endişelere paralel olarak, dolar sınırlı bir süre değer kaybetse bile doların değer kazandığı ana trendin değişmeyeceğini öngörüyoruz.” yorumunda bulundu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler