Sosyal Medya

Döviz

Dolar Bu Sabaha Yükselişle Başladı

Dün ABD Başkanı Trump kendi partisinin senatörleri ile Türkiye'ye uygulanması muhtemel CAATSA yaptırımları hakkında görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapılmadı. Ancak üç gündür yükselmekte olan dolar/TL kuru bu sabah da küçük yükseliş ataklarıyla başladı.

Dolar Bu Sabaha Yükselişle Başladı

Üç gündür süren yükselişler ve özellikle bugün sabah doların 5,70’in üzerine çıkması sebepleri tartışılıyor.

Dolar/TL bu sabah en yüksek 5,7292 seviyesini test etti. Dün 6,34-6,38 bandında hareket eden Euro hafif düşüşle 6,37’de, sepet kur 6,04’te seyrediyor. Dün BIST 100 Endeksi % 1,45 artışla 102 bin 556 puanda tamamlarken bankacılık endeksi % 2’nin üzerinde yükseldi.

Peki doların 5,73’e yaklaşan bir atak yapmasının sebebi neydi?

İlk sebep yarın yapılacak PPK toplantısında piyasanın zaten fiyatladığı 200-250 baz puan yerine 600 baz puan gibi çok yüksek bir faiz indirimine gidebileceğinin de speküle edilmesi…

Yarın TCMB PPK faiz kararını açıklayacak . Piyasada  100 baz puandan 600 baz puana kadar indirimler konuşuluyor.

Fakat belki de asıl sebep Trump’ın dün Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı toplantıdan sonra moral düzeltici (ya da bozucu) herhangi bir açıklama yapılmamış olması…

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Türkiye’ye yaptırımlar konusunda senatörlerle görüştü. Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan herhangi bir açıklama yapılmadı. Beyaz Saray’ın günlük programında yer alan ve öğleden sonra 16.00’da başlayan görüşmede ABD Başkanı Trump’ın 45 Cumhuriyetçi senatörle bir araya geldiği belirtildi.

Trump’ın senatörlerle bir saati aşkın süre görüştüğü ve Türkiye’ye ilişkin “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) bağlamındaki muhtemel yaptırımların değerlendirildiği kaydedildi.

Görüşmeye önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerden Lindsey Graham, Tom Cotton, Mitch McConnell, Rand Paul, Marco Rubio ve James Risch gibi isimlerin katıldığı bildirildi.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Beyaz Saray’da ABD Başkanı Trump ve senatörlerin Türkiye’ye olası yaptırımları değerlendirdiği toplantının ardından 5,70’in üzerinde seyretmeye başladı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez dövizdeki yükselişi aşağıdaki tweet’iyle açıkladı:

Bloomberght’nin haberine göre ise Meksa Yatırım VİOP Genel Müdür Yardımcısı Bloomberg HT’ye global konjonktürün destekleyici olduğunu belirterek kurun yarınki faiz kararına kadar 5,69-5,73 bandında seyredeceğini söyledi.

İLGİLİ HABERANALİZ: TL’nin üzerinde dolaşan bulutlarANALİZ: TL’nin üzerinde dolaşan bulutlar

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler