Sosyal Medya

Döviz

Dolar Bu Haftaya da Yükseliş Sinyalleri İle Başladı

Bir taraftan seçim belirsizlikleri, diğer taraftan S-400 gerilimi... Piyasaların morali çok yerinde değil. Fakat en tedirgin davranan döviz kuru. Dolar/TL bu haftaya da yükseliş sinyalleri vererek başladı.

Dolar Bu Haftaya da Yükseliş Sinyalleri İle Başladı

Geçtiğimiz hafta iç ve dış belirsizlikler ve gerginlikler sonucu Türk varlıkları için kötü bir hafta olmuştu.

BİST 100 Endeksi cuma gününü % 0,47 düşüşle 86 bin 796 puandan tamamlamıştı, Borsa haftalık bazda % 1,9 düşmüştü. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 0,38 artışla yüzde 26,10 düzeyine yükselmişti. Türkiye’nin 5 yılık CDS’i de geçen hafta 3 baz puan yükselmişti.

Buna rağmen geçen hafta piyasada herkesin asıl izlediği dolar/TL kuru çok ciddi bir yükseliş yaşamamıştı. Kamu bankalarının fiyatı seçime kadar düşük tutma amacıyla döviz sattıkları söylenti ve yazıları piyasada dolaşırken dolar arada ani ataklar yapsa da 6.00-6,1 arasında gidip geliyor.

Dolar/TL’yi en çok TCMB rezervleri ve S-400 ile ilgili haberler etkiliyor. Geçen hafta sonunda bu iki konuda da haberler olumlu gelmedi. Geçtiğimiz hafta TCMB net rezervlerinin altın ve swaplar hariç ilk kez eksiye düştüğü haberleri piyasaları gerdi. S-400’de sürpriz bir anlaşmanın her an gelebileceği yönündeki piyasanın umutları da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Dolmabahçe’de gençlerle buluşmasında yaptığı açıklamayla iyice söndü.

Bunun sonucu bu hafta başında dolar/TL yine yükselme sinyalleri vererek güne başladı. Daha sabahın ilk saatinde % yarımlık bir yükselişler 6,08’i gördü. Dolar/TL’nin piyasa analistleri tarafından önemli bir direnç olarak görülen 6,1’i geçmesi tedirginlikleri arttırabilir. Öte yandan seçime kadar kamunun döviz konusunda elinden geleni yapacağı da bekleniyor. Özetle bu hafta, döviz kurunda çıkarmak ve düşürmek isteyenler arasında gerçekten ciddi bir mücadeleye sahne olabilir.

İLGİLİ HABERErdoğan: S-400’ler Daha da Önce Teslim Edilecek, Sırada S-500 Var!Erdoğan: S-400’ler Daha da Önce Teslim Edilecek, Sırada S-500 Var!

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler