Sosyal Medya

Döviz

Çin büyüme hedefini düşürdü, Dolar ve petrol nasıl tepki verdi?

Çin Ulusal Halk Kongresi bugün başladı. Haftanın yakından takip edilecek gelişmelerinden olmasını beklediğimiz Kongre çerçevesinde ekonomik hedeflerden yeni vergi uygulamalarına kadar…

Çin büyüme hedefini düşürdü, Dolar ve petrol nasıl tepki verdi?

Çin Ulusal Halk Kongresi bugün başladı. Haftanın yakından takip edilecek gelişmelerinden olmasını beklediğimiz Kongre çerçevesinde ekonomik hedeflerden yeni vergi uygulamalarına kadar daha ilk günde önemli birden fazla açıklama ile karşılaştık.

2019 yılı için ekonomik büyüme hedefi yüzde 6-6,5 aralığı olarak belirlenirken ayrıca Başbakan Li, “önümüzde zorlu bir ekonomik savaş var” uyarısı ile birlikte, 2 trilyon yuan (298 milyar dolar) tutarında vergi indirimi açıkladı.

İLGİLİ HABERÇin 30 Yılın En Düşük Büyüme Hedefini AçıkladıÇin 30 Yılın En Düşük Büyüme Hedefini Açıkladı

Yıllardır hızlı büyümesi ile ön planda olan Çin’in zaten büyüme konusunda endişeli olunan bir dönemde böyle bir tahminde bulunmasının yansımalarını hem döviz hem emtia piyasalarında hissettik.

Dolar sağlam duruyor

Amerikan doları bu sabah majör rakipleri karşısında iki haftanın yüksek seviyesine yakın noktada sağlam bir görünüm çizdi.

Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, 19 Şubat’tan beri gördüğü en iyi seviye olan 96,74 puanı gördükten sonra bu seviyeye yakın 96,68 seviyelerinden işlem gördü.

Dolar yen karşısında %0,2 artarak, Cuma günü ulaştığı 1 haftanın yüksek seviyesi olan 112,08 yakınında 111,98 seviyesinde işlem gördü.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada doları gibi büyüme verilerine karşı daha hassas olan dövizler ise son haftaların en düşük seviyelerine yakın işlem gördüler.

Petrolde aşağı yönlü hareket

Ham petrol vadeli işlemleri Asya seansı boyunca düşüş yaşadı.

Çin’in büyüme beklentisinin düşüşünün petrol talebine dair beklentileri de aşağıya çekmesi ile birlikte fiyatlarda aşağı yönlü hareketin öne çıktığı görülüyor.

WTI ham petrol varili $55,57 seviyesinde destek bulurken, $57,88 seviyesinde dirençle karşılaştı. TSİ 13.00 sularında $56.2 seviyesine seyreden WTI sabahki hızlı geri çekilmesindeki kayıpların bir kısmını geri almış olsa da dünkü kapanışa göre aşağıda seyrediyor.

Brent petrol ise WTI hareketine benzer biçimde sabah saatlerinde hızlı geri çekildikten sonra şu sıralarda kırmızıda seyretmeye devam etse de kayıplarının bir kısmını telafi etti. Brent fiyatının da $65.2 seviyesinde seyrettiği görülüyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler