Sosyal Medya

Döviz

Brexit Paniği Zirvede Ama Sterlin Yükseliyor!

Dün İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada Başbakan May'in AB ile İngiltere arasındaki Brexit krizini çözmek için AB ile anlaştığı "revize" plan da tıpkı eski plan gibi reddedilince siyasi bir krizn kapısı açılmıştı. Fakat çoğu piyasa analistinin beklentisinin tersine "Anlaşmasız Brexit!in 29 martta yürürlüğe girmesine günler kala ortaya çıkan bu karardan bir süre sonra Sterlin kendini topladı ve yükselmeye başladı. Sebebi ise bugün ve belki yarın yapılacak yeni oylamalara bağlana umut.

Brexit Paniği Zirvede Ama Sterlin Yükseliyor!

Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma konusundaki yenilgisinin ardından gelen çalkantı sonrasında yükseldi. Sterlin/dolar paritesi Salı günkü işlemlerde yüzde 0.65 gerilemesinin ardından TSİ 08:43’te yüzde 0.14 artıda 1.3093 seviyesinden işlem gördü.

Analistlere göre “Parlamento büyük bir ihtimalle anlaşmasız Brexit planını reddedecek ve 29 Mart tarihinin ertelenmesi belirgin bir ihtimal gibi görünüyor. Bu nedenle sterlin şimdilik bu beklentilerle yükseliyor.”

İngiltere Parlamentosu’nun Salı günü May’in Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetmesiyle birlikte 29 Mart’ta planlanan “Anlaşmasız Brexit”  ayrılığına  sayılı günler kala ülkedeki siyasi kriz derinleşti.

İngiliz kanun yapıcılar Çarşamba günü İngiltere’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılmasını oylayacak. “Anlaşmasız Brexit” planının reddedilmesi durumunda Perşembe günü 29 Mart’ta planlanan ayrılık tarihinin ertelenmesi oylanacak.

Fakat piyasa analistlerinin büyük çoğunluğu  oylamalardan ne sonuç çıkarsa çıksın Sterlini oldukça inişli çıkışlı, volatil günlerin beklediği konusunda hemfikir.

FLAŞ… FLAŞ… BREXIT ANLAŞMASI YİNE REDDEDİLDİ!

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler