Sosyal Medya

Döviz

Boris Geldi, Sterlin Yerlerde Sürünmeye Başladı

Brexit tartışmaları eski başbakan Theresa May'in başını yemişti. Şimdi ise son kurban yeni başbakan Boris Johnson mu olacak yoksa Boris mi Sterlin'i kurban edecek?

Boris Geldi, Sterlin Yerlerde Sürünmeye Başladı

Boris’ten sonra iyice hızlı düşmeye başlayan Sterlin iki yıllık dibin de altını gördü.

Aşağıdaki sterlin/dolar grafiği aslında meseleyi özetliyor.

Sterlin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın anlaşmasız Brexit’i tercih edeceği yönündeki artan endişelerin etkisiyle (Kapanış fiyatlarına göre) iki yıldan uzun bir sürenin düşüğüne geriledi.

Sterlin/dolar paritesi Mart 2017’den beri ilk kez 1,22’nin altına gerileyerek TSİ 08:24’te yüzde 0,75 ekside 1,2127’den işlem gördü.

Brexit için son tarih olan 31 Ekim’in yaklaşmasıyla birlikte Johnson, AB’nin İrlanda sınır konusunda iki İrlanda arasına fiziki sınır girmesini önlemeyi amaçlayan “tedbir maddesi”nden vazgeçmesini istiyor.

Johnson, Avrupa Birliği (AB) önceki liderlerle çıkmaza giren anlaşmanın yeniden açılması şeklindeki talebine uyulmaması halinde Brexit görüşmelerine başlamayacağı uyarısında bulundu.

BloombergHT’nin haberine göre Melbourne IG Markets Ltd. analisti Kyle Rodda, “Boris Johnson’ın Brexit yanlılarını bir araya getirerek Avrupalılara karşı edindiği katı tutum piyasaların negatif tepki vermesine neden oluyor. İngiltere’de faiz vadelileri eğrileri, piyasaların sert Brexit’in ekonomiyi sarsacağını fiyatlamasıyla birlikte İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) gelecek yıl faiz indirme ihtimalinin arttığını gösteriyor. Bu da kur üzerindeki baskıyı artırıyor.” dedi.

Siyasal gözlemcilere göre Boris Johnson’un işi tıpkı eski basnbakan May gibi zor; çünkü Brexit öncesinde çok esnek davranana AB, karar alındıktan sonra ise oldukça tavizsiz davranıyor ve bunu düşüşünebilecek başka üye ülkelere yol açmamak istiyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler