Sosyal Medya

Döviz

BDDK’dan 100 Bin Dolar Üstü Döviz Alışlarına 1 Gün Sonra Ödeme Şartı Getirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu öyle bir karar aldı ki Bloomberg bu haberi yaparken biz yazıyı gördük ve üç bankacıya da teyid ettirdik diye yazmak zorunda kaldı. Kimileri bu kararı bir cins kambiyo kontrolü olarak niteledi.

BDDK’dan 100 Bin Dolar Üstü Döviz Alışlarına 1 Gün Sonra Ödeme Şartı Getirildi

Haber ilkin yine yabancı medya organlarında yayımlandı. Bloomberg ve Reuters’da… Yine yerli ekonomi siteleri tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi. Yine Türkiye’de sadece sosyal medyada konuşulabildi.

Hangi haber diye soruyorsanız bu seferki görmezden gelinen haber BDDK’nın bankalara yolladığı bir talimatın haberi

BDDK bankalara yolladığı bir duyuruda şöyle yazıyordu:

“…finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi piyasasının etkin çalışmasına katkıda bulunulması ve olası spekülatif işlemlerin önlenmesini teminen; 21.5.2019 tarihinden itibaren; gerçek kişilerin günlük 100.000 USD ve üzerinde (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) döviz (efektif dahil) alım işlemlerinde dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi ve bankalarca gerek görülmesi halinde müşteriler ile aralarında imzalanan sözleşmelere bu yönde hüküm ihdas edilmesi gerekli görülmektedir.”

Özetle eğer işler bu yazıya göre yürütülecek olursa bir gerçek kişi 100 bin dolar tutarında döviz satın alırsa ona bu döviz 1 gün geç ödenecek, hesabına bir gün geç geçecek. Fakat aynı miktar döviz satarsa böyle bir zorluk çıkarma yok. Ya da bu alımı bir şirket, yatırım fonu, aracı kurum, banka vb yaparsa yine böyle bir zorluk çıkarılmayacak.

Bu karar sosyal medyada iktisatçılar arasında da tartışılmaya başlandı ama doğrusu döviz kuru akşam saatlerinde yayılan bu habere pek bir tepki göstermedi. Dolar kuru 6,04 sularında seyretmeye devam etti.

Bu döviz kuruna iktisadi araçlar dışında yasal yöntemlerle son zamanlarda yapılan ikinci müdahale. Geçen hafta da döviz alımlarına binde 1’lik bir vergi (yıllar sonra yeniden) getirilmişti.

Her iki karar da kimi iktisat yorumcuları tarafından yumuşak bir cins kambiyo kontrolü ya da sermaye kontrolü olarak yorumlandı.

Yabancı medyadaki haberlerde bu tedbirler aynı zamanda 23 hazirandaki İstanbul (tekrar edilecek) yerel seçimine kadar dövizi nispeten hareketsiz tutma amacıyla da ilişkilendirildi.

Sosyal medyada ilgili yazı olarak paylaşılan yazı ise aşağıda:

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler