Sosyal Medya

Döviz

Bank of America Merrill Lynch: Kimse itiraf etmese de bir döviz savaşının içindeyiz

Bank of America Merrill Lynch’in G-10 ülkeleri FX stratejisinin global başkanı Thanos Vamvakidis’e göre, merkez bankaları şu anda döviz piyasalarında…

Bank of America Merrill Lynch: Kimse itiraf etmese de bir döviz savaşının içindeyiz

Bank of America Merrill Lynch’in G-10 ülkeleri FX stratejisinin global başkanı Thanos Vamvakidis’e göre, merkez bankaları şu anda döviz piyasalarında durgunluğa neden olan gizli bir döviz savaşına gömülüyor.

Fed, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankalarının tümü daha güvercin açıklamalarla gündeme gelerek para politikalarının gevşemesinin spekülasyonunu körüklemektedir.

Wall Street analistleri, Başkan Donald Trump’ın yaptığı bir dizi yorumdan sonra ülkenin para birimini zayıflatmak için müdahale edebileceği öngörüsünde bulunmaya başladılar.

Trump, en son Çin ve Avrupa’nın ABD karşısında ticarette daha rekabetçi olabilmek için para birimlerini ucuzlaştırmak için tasarlanan politika hareketlerine girdiğinden şikayet ederken, Fed’i de faizlerde indirim yapmaması nedeniyle sürekli eleştirdi.

Vamvakidis, çoğu ana merkez bankasının benzer tonlarda açıklamalar yapmasıyla para birimlerinin çıkmaza girebileceğini öne sürüyor.

CNBC ile yaptığı röportajında Vamvakidis “Borçlanma maliyetini etkileyemiyorlar çünkü faiz oranları tarihsel dip seviyelerinde, bu nedenle parasal koşulları gevşetmenin tek yolu para birimlerini zayıflatmaktır” dedi.

Ancak bu durumun dengeli bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulayan Vamvakidis bütün merkez bankaları aynı şekilde hareket ederse para birimlerinin yerinden oynamayacağını bu durumda da oldukça kısıtlı olan para politikası cephanesini bir sonuç elde edemeden boşa harcamış olunabileceğine dikkat çekti.

Ve ekledi “Bu durumda kimse itiraf etmese de bir döviz savaşının içindeyiz”.

Vamvakidis, teoride, hükümetler para birimleri aşırı değerde değerlendirildiğinde müdahale edebildiğini söylese de herkesin aynı anda bu yönde çalışmasından kimsenin fayda sağlamadığının altını çiziyor ve bu durumun uluslararası politika koordinasyonunda sorun yaşanması gibi bir zarar verebileceğine değiniyor.

Vamvakidis, Trump’ın doğrudan para birimini hedef alarak yaptığı açıklamalara katılmadığının söylese de güçlü dolar politikasının kaldırılması gerektiğini de belirtiyor.

Güçlü dolar politikasına ilişkin olarak “Hiçbir anlamı yok, başka hiçbir ülkede yok, 90’lı yılların ortalarında tanıtıldı, sembolikti, ABD onu desteklemek için hiçbir şey yapmadı” dedi.

Güçlü dolar politikasının ABD ekonomisinin güçlü olduğu, bu nedenle doların güçlü olması gerektiği argümanıyla oluştuğunu belirten Vamvakidis “Bu güçlü bir büyüme politikası ile de yer değiştirebilir” dedi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler