Sosyal Medya

Döviz

ANALİZ: TL’nin üzerinde dolaşan bulutlar

Dolar/TL 3 gündür yükseliyor. 3 nedeni var

ANALİZ:  TL’nin üzerinde dolaşan bulutlar

Çarşamba sabahı TL dolara karşı Trump’ın “ S-400’ler konusunda yaptırım uygulamayı düşünmüyorum” açıklamasından bu yana edindiği kazançları geri vererek 5.72’nin de üstüne çıktı.  TL’nin üstünde bir sürü kara bulut dolaşıyor. Cuma günü bunların yağışa çevirip çevirmeyeceğini göreceğiz, ama ben şimdiden tahminlerimi sizlerle paylaşayım:

 

ABD’de bütçe uzlaşması Dolar Endeksi’ne güç verdi

 

Trump ve Kongre 2 yıllık bir bütçe ve borçlanma tavanı üzerinde prensip anlaşmasına vardı. Federal harcamalar artırılacak ve federal hükümet iki yıl kepenk indirmeyecek. Uzmanlar Trump’ın son anda vazgeçmesi ihtimalinden dem vursa da, 2020 başkanlık seçimi öncesi bu seçmeni kızdıran bir hata olur.  Bu sabah Asya işlemlerinde Dolar Endeksi 5 haftalık zirve yaparak 97.7’ye fırladı. Euro ve Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ,  Piyasalar ; GOP) FX değer yitiriyor.

 

S-400 görüşmeleri sonuç vermiyor

 

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Ankara temaslarında Suriye’de TSK kontrolünde güvenli bölge oluşturulması hususunda mesafe kaydedişmediği iddia ediliyor. Bu satırlar yazılırken Trump’ın S-400 yaptırımları hususunda 45 Senatör’le görüşmesi bitmiş, fakat kulis bilgisi alamadım. Ancak ilgili haberlerden her iki partiye mensup MV ve Senatörler’in israrla CAATSA yaptırımlarının bir an önce devreye girmesini talep ettikleri şüphesini edindim. Trump’ın bu baskıya ne kadar dayancağını kestiremem, ama Trump dirense dahi, bir dizi Senatör sırf Türkiye’yi cezalandırma amacıyla  yeni yasa teklifi sundular.

 

TCMB’den abartılı faiz indirimi gelecek kaygısı

Bloomberg ve Reuters anketlerine göre TCMB 225-250 baz puan faiz indirecek ki, piyasaları rahatsız etmesini beklemem. Fakat anketlerde 800 baz puan faiz indirimi bekleyenler dahi var. Bloomberg’e konuşan PineBridge Investments fon yöneticisi Anders Faergemann “GOÜ para birimleri konjüktürel bağlamda aşırı değerli konuma geliyır” dedi.  Bloomberg Economics Orta Doğu editörü Ziad Daoud “TCMB beklenenden daha kapsamlı bir indirim yaparak yeni bir döviz paniğine neden olabilir” yorumunu yaptı.

 

Bendeniz 400 baz puan bir indirim bekliyorum, bu durumda TL’nin bir miktar daha değer kaybetmesini öngörürüm.

 

Perşembe günü AMB PPK toplantısında faiz indiriminin sonbahara ertelenmesi ve/ya 31 Temmuz Fed FOM toplantısında 25 baz puan faiz indirimi ardından komitenin beklemeye geçeceği mesajı da GOÜ FX ve TL için olumsuz sayılır.

 

FÖŞ yorumladı: TCMB ne kadar faiz indirir?

Cüneyt Akman:  Faiz indirimi ve döviz kuru

 

 

Özgün, gündemi açıklayan ve tarafsız haber ve yorumlar için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler