Sosyal Medya

Döviz

ANALİZ:  Dövizde munzam indirimi sarsıntısı

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar  (GOP) Hisse Endeksi’nin %0.8 değer kazanıp, Dolar Endeksi’nin 97’ni altına gerilediği bir günün sonunda TL Döviz…

ANALİZ:  Dövizde munzam indirimi sarsıntısı

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar  (GOP) Hisse Endeksi’nin %0.8 değer kazanıp, Dolar Endeksi’nin 97’ni altına gerilediği bir günün sonunda TL Döviz Sepeti’ne karşı %0.60 civarında değer yitirirken, BİST-100 de GOP  trendinin tersine %0.96 düşüş kaydetti.

 

Neden petrol mü acaba?

 

Brent petrolun 3 aylık zirve yapması en önde gelen ithalatçılardan biri olan Türkiye’nin cari dengesi ve enflasyon için önemli bir dezavantaj, ki dövizde fiyatlanıyor olabilir. Fakat, yabancı basında yer alan haberlere göre   asıl neden TCMB’nin Cumartesi günü ilan ettiği munzam karşılık indirimleri. Uzmanlar, derinleşen resesyondan kaygılanan TCMB’nin dövizin çıpası olan sıkı para politikasından caymasından endişe duyuyor.

 

Bloomberg:  Sırada faiz indirimi olabilir

 

Bloomberg, uzmanlara danışarak TCMB’nin attığı adımın bankalara TL 3.3 milyar ve $2.3 milyar ek likidite sağlayacağını bildirdi. Bloomberg Economics’den  Ziad Daoud, “TCMB’nin sıradaki hamlesi fazi indirmek olacak. Bu hamle için sahne hazır. Ekonomi iyice yavaşlarken, kur da istikrar kazandı” yorumunu yaptı.

 

İş Yatırım ise munzam karşılıkları bu ölçüde indirmenin döviz üzerinde kayda değer bir etkisi olmayacağının altını çizerken, “Eğer likiditeyi artırıcı ek adımlar atılırsa, TCMB’nin sıkı duruşu ve TL’de istikrar zedelenebilir” yorumunu yaptı.

 

 

 

Tim Ash:  Garipsedim

 

Reuters’e konuşan BlueBay Fon Yönetim Şirketi ekonomist Tim Ash ise “Atılan adım likidite bağlamında şartları fazla değiştirmiyor, fakat TCMB’nin tamir etmeye çalıştığı itibarını zedeleyebilir, piyasada hakim olan sıkı duruşun uzun süre korunacağı görüşünü sorgulatabilir, biraz garipsedim” yorumunu yaptı.

 

Reuters haberi TL’deki değer kaybını  TCMB’nin para  politikasını gevşeteceği kaygısına bağladı.

 

Aracı kurumlar ne diyor?

 

Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir, dolar/TL kurunda,  50 günlük hareketli ortalama konusunda bulunan 5,3150 seviyesinin  fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebileceğini  aktardı.

 

Muammer Demir, küresel piyasalarda doların hem majör para  birimleri hem de gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir çoğuna  göre değer kaybı yaşadığı izlenirken, TL’nin dolara karşı aynı  kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerine  göre negatif ayrıştığının görüldüğünü belirtti. Demir, günün geri  kalanında veri akışının sakin olduğuna değindi ve “Teknik olarak  incelediğimizde, kurun 50 günlük hareketli ortalaması olan 5,3150  seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam  edebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde kısa vadede 5,3490 ve 5,3700  direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde  ise kısa vadede 5,2660 ve 5,2500 destek seviyeleri izlenebilir.”  diyerek sözlerini tamamladı.

 

FOREKS’E konuşan Yatırım Finansman Yatırım Danışmanlığı Yönetmen Yardımcısı Vahap Taştan, dolar/TL kurunda 5,32 direnci aşılmadıkça  ve üzerinde kalıcılık sağlanmadıkça yukarı hareketlerin zayıf  kalabileceğini dile getirdi.

Taştan, Foreks’e yaptığı açıklamada, 200 günlük ortalamasını ana  destek yapan dolar/TL’de yükseliş isteği olsa da şimdilik 5.32  bölgesinin üzerine yerleşmekte zorlandığını belirtti.

Taştan, ABD Doları’nın geçen hafta değer kazandığı bir ortamda  kurun yükseldiğinin izlendiğini belirterek, “İçeride kuru düşük  seviyelerde tutan ana etkenlere baktığımızda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikasına ilişkin beklentiyi ilk sırada  tutmaya devam ediyoruz. Buna ek olarak enflasyonda baz etkisini takip  edeceğimiz aylara gireceğiz. Merkez Bankası’nın ise bu döneme kadar  özellikle faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.” dedi.

Diğer taraftan resmi gazetede zorunlu karşılıklardaki indirim  haberini Bankalar açısından ekstra bir manevra alanı olarak sınırlı  etkide yorumladıklarını vurgulayan Vahap Taştan, “Ana aracın faizle  birlikte sözlü yönlendirmenin olduğunun altını çizelim. Kur açısından

5,32 direnci aşılmadıkça ve üzerinde kalıcılık sağlanmadıkça yukarı  hareketler zayıf kalabilir. Geri çekilmede ise 5,22 bölgesi ana destek  olarak takip edilebilir. 200 günlük ortalamanın altına zaman zaman  sarkmalar normal karşılanabilir fakat kalıcı bir düşüş beklentisine  girmek için Şubat ve Mart enflasyonlarını görmemiz gerekiyor.” dedi.

 

 

FÖŞ Fed kararı sonrası dolar/TL tahminini anlattı

 

YORUM:  TCMB munzam karşılıkları niye düşürdü?

 

 

Tüm ekonomi ve finans piyasasnı kapsayan haber ve analizleriyle tek olan ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler