Sosyal Medya

Döviz

AKŞAM Raporu:  Trump yine piyasaları dağıttı, dolar/TL 6.00’ın üstünde geceleyebilir

Oldukça iyimser aşamaların kaydedildiği ABD-Çin ticaret görüşmelerinde aniden Trump dinamiti patladı. ABD Başkanı’nın Beijig’in bazı konularda ayak diremesi, ve müzakereler…

AKŞAM Raporu:  Trump yine piyasaları dağıttı, dolar/TL 6.00’ın üstünde geceleyebilir

Oldukça iyimser aşamaların kaydedildiği ABD-Çin ticaret görüşmelerinde aniden Trump dinamiti patladı. ABD Başkanı’nın Beijig’in bazı konularda ayak diremesi, ve müzakereler esnasında verdiği bir takım sözel vaatleri kağıda dökmeyi reddetmesine içerlediği öne sürülüyor. Sonuçta, Trump ultimatomu dayadı. Cuma akşamı ek gümrük vergileri uygulanacak. Gün içinde darmadağın olan mali piyasalar, akşam saatinde müzakereleri sürdürecek Çin heyetinin ABD ziyaretini ertelemediği haberi üzerine biraz toparlanma eğiliminde.

SP500 seans başı kayıplarını yarısını geri alırken, ABD doları, yen ve  AAA notlu tahviller değer kazanıyor. Brent petrol bir kez daha 70 doların üstüne çıktı. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar  (GOP, Ülkeler = GOÜ) Hisse Endeksi Latin Amerika açılışında günlük %1.5 kayıp gösterirken, Çin yuan’ı öncülüğünde GOÜ para birimlerinin büyük kısmı değer yitiriyor. TL’de ise Trump depremi yanında YSK’nın kararı ve S-400 gerginliği de  takip edilirken, yabancı yatırımcı çok tedirgin. Bugün baz haber siteleri kamu bankalarının 400 milyon dolar döviz sattığını iddia etti. TSİ 19:00’da dolar/TL kamu müdahalesine rağmen 6.00’ın bir tık üstünde. Geceyi  burada geçirirse, opsiyon stop-loss emirleri  ve Japon   bireysel yatırımcılar da satışlara katılabilir.

 

Dinamik Menkul’den dolar/TL analizi

Trump’ın ticaret müzakerelerine getirdiği yeni bakış açısının  gelişmekte olan ülke para birimlerini negatif etkilemesi ve devam eden

İstanbul seçim sonuçlarının belirsizliği kurda yukarı yönlü  denemelerin yaşanmasına neden oldu. 6.0268 direncinin üzerini test  eden dolar TL kuru bu seviyede satıcılar ile karşılaşarak kısmi de  olsa dengelenme yaşadı. Yukarı yönlü seyrin devam etmesi durumda  6.0268 ana direnç seviyesini yakından takip edeceğiz. Yukarı yönü  algının güçlenerek artış göstermesi için bu direnç seviyesinin  aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Böyle bir  durumda 6.1328 direnci gündeme gelebilir. Ancak 6.0268 ana direnç  seviyesinin aşılamaması durumunda ise kur üzerinde kar satışları  görülebilir. Böyle bir senaryoda ise 5.9596 desteği güncelliğini  korumaya devam etmektedir.

Destek: 5.9596 – 5.8715 – 5.7978

Direnç: 6.0268 – 6.1328 – 6.2134

 

Ali Ağaoğlu: Kısmi mi, toptan mı yenileme?

 

Kısmı yenileme (Maltepe ve Büyükçekmece) durumunda faiz cephesindeki tepki yine sınırlı kalacak olsa da dolar/TL’de geçen haftalarda başlayan yükseliş hareketinin yine yukarı meyilli devam etmesi olasılığı artacaktır. Ancak buradaki hareketin ilk aşamada 6.0000 psikolojik seviyesini aşması zor olabilir, 6.0310 seviyesi önemli bir direnç olacaktır.

 

İstanbul’da tüm seçimlerin yenilenmesi kararı hem faiz hem de kurda oynaklığın hızla arttığı, sert hareketlerin görüldüğü bir ortamı beraberinde getirecektir. Bu durumda dolar/TL’de daha önce yazdığım 6.18-6.22 bandının hızla test edilmesi ihtimali artacaktır. (Milliyet Gazetesi)

 

Bono-tahvil faizleri yükseliyor

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 19.54, valörde son işlemde yüzde 19.43 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 19.79 seviyesindeydi.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta yüzde 23.10, valörde son işlemde yüzde 22.87 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta yüzde 23.05 seviyesindeydi. (Reuters)

 

Latin Amerika’da halen MSCI GOP Hisse Endeksi’nde kayıp %2’ye yükseldi.  Bütün major LatAm para birimleri dolara karşı düşerken, Dolar Endeksi’nin patlama yapmasını engelleyen güvenli liman Yen’e kaçış.

 

Bosa günü %1.4 kayıpla kapatırken, yukarı potansiyel çok zayıf.  Türkiye seçim badiresini atlatsa da, S-400 krizi ağırlığını hissettirecek.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye’nin farklı ülke ve bölgelerle geliştirdiği ilişkiler, birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır.” dedi.

 

Ankara’da düzenlenen NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı bölümler:

 

“Türkiye’nin egemenlik haklarına giren S-400’ler gibi bazı güncel meseleler üzerinden böyle bir tartışmanın alevlendirilmeye çalışılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. NATO ittifakı çerçevesinde milli güvenliğimizi tahkim gayesiyle attığımız adımları yine kendi mecrasında değerlendirmek gerekir” diyerek S-400’lerde vazgeçmeyeceğini yineledi. ABD’de çeşitli yaptırım yasaları yolda.

 

ABD yaptırımları banka ve holding şirketleri vasıtasıyla BİST-100 Endeksi’ni olumsuz etkileyebilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler